Radeon RX 6900 XT w wersji z chłodzeniem cieczą już oficjalnie

Radeon RX 6900 XT w wersji z chłodzeniem cieczą już oficjalnie

Po licznych przeciekach oraz mniej lub bardziej oficjalnych doniesieniach, w końcu doczekaliśmy się debiutu flagowego Radeon RX 6900 XT w wersji z chłodzeniem cieczą z nową rewizją GPU. AMD zdecydowało się jednak na cichą premierę bez większego rozgłosu i zapewne jest to przypadkowe, ponieważ spodziewać możemy się tradycyjnych trudności z nabyciem nowego high-endowego GPU. Karta graficzna może pochwalić się wyższymi częstotliwościami niż jej standardowy odpowiednik, ponieważ procesor rozpędza się w tym przypadku do 2250 MHzw trybie Game i do 2435 MHz w trybie Boost, czyli osiąga odpowiednio o 235 MHz i 185 MHz wyższe wartości niż wariant chłodzony powietrzem. Według VideoCardz ma również wyższy pobór mocy, wynoszący 330 watów (ten wynosił 300 W standardowym modelu RX 6900 XT).

W końcu doczekaliśmy się debiutu flagowego Radeon RX 6900 XT w wersji z chłodzeniem cieczą z nową rewizją GPU.

Radeon RX 6900 XT w wersji z chłodzeniem cieczą już oficjalnie

Prawdopodobnie najciekawszym elementem Radeona RX 6900 XT Liquid Edition wydaje się zastosowanie szybszych pamięci w porównaniu ze standardowym modelem. Wygląda na to, że producent zastąpił kości o prędkości 16 Gb/s na 18 Gb/s, co przekłada się na wyższą przepustowość wynoszącą 576 GB/s. Poza tym chłodzony cieczą procesor graficzny ma taką samą pojemność pamięci (16 GB GDDR6), a bez zmian pozostały także pamięć podręczna Infinity Cache oraz liczba jednostek obliczeniowych CU (80) i co za tym idzie procesorów strumieniowych. Radeon RX 6900 XT Liquid Edition to dwuslotowa konstrukcja, więc jest mniejszy niż model chłodzony powietrzem, który wymagał 2,5 gniazda. Radeon RX 6900 XT Liquid Edition może pochwalić się gniazdem HDMI 2.1, dwoma portami DisplayPort i jednym portem USB-C.

AMD Radeon RX 6600M "Navi 23" przetestowany. Układ graficzny przegrywa z popularnym GeForcem RTX

AMD jeszcze nie potwierdziło dokładnej ceny wersji karty Liquid Edition, która powinna wkrótce trafić do sprzedaży. Jednak może zostać udostępniona tylko integratorom gotowych komputerów do gier, co oznacza, że nie trafi do normalnej konsumenckiej sprzedaży. Biorąc pod uwagę obecną sytuację rynkową, zakup Radeon RX 6900 XT Liquid Edition i tak zapewne graniczyłby z cudem (przynajmniej w normalnych cenach). Przypominamy, że Radeon RX 6900XT wyceniony został na 1000 USD i jest to model z najwyższej półki w ofercie AMD. Była to również jedna z pierwszych kart bazujących na architekturze RDNA 2. W marcu firma wprowadziła kolejną nowość z serii RX 6000, czyli Radeona RX 6700 XT wycenionego na 479 USD.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Radeon RX 6900 XT w wersji z chłodzeniem cieczą już oficjalnie

 0