Radeon RX 6900 XTX- flagowiec w wersji chłodzonej cieczą zaprezentowany na zdjęciach

Radeon RX 6900 XTX- flagowiec w wersji chłodzonej cieczą zaprezentowany na zdjęciach

W przeszłości AMD potrafiło wypuścić nie tylko karty chłodzone powietrzem, ale w przypadku najbardziej efektownych GPU wykorzystywało też autorskie chłodzenie cieczą w stylu AIO. Do sieci wyciekły właśnie zdjęcia prototypu high-endowego modelu (ten nazywać miał się podobno Radeon RX 6900 XTX), które sugerują, że Czerwoni także i tym przypadku rozważali takie rozwiązanie, ale ostatecznie jednak z niego zrezygnowali i chcąc posiadać high-endowego Radeona chłodzonego cieczą musimy postawić na produkty partnerów AMD. 

Do sieci wyciekły właśnie zdjęcia prototypu high-endowego modelu AMD Radeon RX 6900 XTX chłodzonego cieczą. 

Radeon RX 6900 XTX- flagowiec w wersji chłodzonej cieczą zaprezentowany na zdjęciach

Na zdjęciach widoczny jest całkiem masywny, dwuczęściowy blok wodny przymocowany do laminatu i dwie grube rurki, które łączą ją z 120-milimetrowym radiatorem i wentylatorem. Karta pochwalić może się też nieco innym designem niż ostatnie Radeony, ale jej industrialny design przyozdobiono literą „R” w centralnym punkcie, która nasuwa skojarzenia się z motywami superbohaterów. Poza oznaczeniem marki Radeon w trzech różnych miejscach nigdzie nie widzimy nazwy modelu. Informacja, że ten nazywać miał się Radeon RX 6900 sXTX pochodzi od źródła tych zdjęć, które opublikowało je na forach Weibo i Chiphell. Z racji tego, że kilka kart AMD nosiło w przeszłości kryptonim XTX, jest to prawdopodobne.

W ubiegłym tygodniu Sapphire ogłosił model Toxic AMD Radeon RX 6900 XT Extreme Edition, zawierający selekcjonowane GPU w wariancie „XTXH” w połączeniu z chłodzeniem cieczą. Ze względu na binning układu graficznego i niezwykle wydajne chłodzenie (które obejmuje nawet radiator i wentylator), taktowanie karty w trybie boost wynosi 2730 MHz, czyli aż 480 MHz powyżej referencyjnej prędkości. PowerColor i Asrock wydały podobnie imponujące karty również oparte na binnowanych GPU XTXH. Zdaje się więc, że AMD zdecydowało się przekazać swoje specjalne układy XTX partnerom do tworzenia kart XTXH, zamiast samodzielnie produkować flagowca chłodzonego cieczą. Videocardz spekuluje, że zmiana planów mogła być spowodowana brakiem GPU. Ostatnia karta graficzna AMD chłodzona cieczą, Radeon RX Vega 64 Liquid, była o około 10% szybsza niż jego chłodzony powietrzem odpowiednik, chociaż trzeba zaznaczyć, że zastosowane tu GPU miało problemy  temperaturami, a referencyjne chłodzenie powietrzem było dość przeciętne. W przypadku Radeona RX 6900 XT różnica zapewne nie byłaby tak duża. 

Pokaż / Dodaj komentarze do: Radeon RX 6900 XTX- flagowiec w wersji chłodzonej cieczą zaprezentowany na zdjęciach

 0