Radeon RX 6950 XT - szczegóły specyfikacji nadchodzącego flagowca AMD

Radeon RX 6950 XT - szczegóły specyfikacji nadchodzącego flagowca AMD

Ubiegły tydzień obfitował w przecieki z obozu Czerwonych, którzy szykować mają się do odświeżenia swoich kart graficznych RDNA 2. Wciąż jednak napływają do nas nowe informacje na ich temat, a to za sprawą informatora znanego jako Greymon55, który zdaje się sporo wiedzieć na temat nowego flagowca AMD. 

Według niego nadchodząca karta AMD Radeon RX 6950 XT ma osiągać prędkość GPU w trybie boost powyżej 2,5 GHz, co oznacza, że ​​jest o co najmniej 250 MHz szybsza niż jej poprzednik w wersji chłodzonej powietrzem i o około 65 MHz szybsza niż Liquid Edition.

Greymon55 zdaje się sporo wiedzieć na temat nowego flagowca AMD.

Warto od razu wspomnieć o nieco zagmatwanej sytuacji z topowym Radeonem z serii RX 6000. AMD wypuściło do tej pory aż trzy warianty kart graficznych Radeon RX 6900XT: bazowy z GPU Navi 21 XTX, chłodzony cieczą model z Navi 21 XTXH, a później modele chłodzone powietrzem wprowadzone na rynek przez kilku partnerów, które również wyposażone zostały w wariant z układem graficznym XTXH. Oczekuje się, że Radeon RX 6950 XT będzie korzystał z wersji XTXH, który jest chipem o wyższym poziomie selekcji (binning) ze zwiększoną mocą maksymalną i podniesionymi zegarami.

AMD Navi 21 taktowane zegarem 2,5 GHz+ nie jest tu niczym nadzwyczajnym, bo na rynku znajdziemy już takie modele jak Sapphire Toxic Extreme (2730 MHz), Gigabyte AORUS Xtreme WF (2525 MHz), ASUS ROG STRIX LC (2525 MHz) czy ASROCK OC Formula. Tym, co łączy wszystkie te karty, jest chłodzenie cieczą. Tymczasem najszybszym autorskim modelem chłodzonym powietrzem jest XFX Speedster MERC 319 z zegarem 2495 MHz.

W tej chwili nie jest jasne, czy Radeon RX 6950 XT wykorzystuje chłodzenie powietrzem, czy raczej niestandardowe rozwiązanie chłodzenia cieczą. Ale niezależnie od tego, jaką technologię coolera otrzyma ta karta, partnerzy mają być gotowi, by ją wspierać. Co więcej, Greymon55 uważa, że ​​Radeon RX 6950 XT może mieć nawet wyższe TBP (Typical Board Power) w porównaniu do wszystkich istniejących modeli z serii 6900, bo wynoszące 350 W. To nawet więcej niż w przypadku wariantu chłodzonego cieczą o mocy 330 W i o 50 W więcej niż w bazowy wariant RX 6900 XT.

Nowy flagowiec AMD ma trafić na rynek w połowie kwietnia. Ta karta może konkurować z GeForce RTX 3090 Ti, o którym mówi się również, że ma szybszą pamięć i zwiększony TDP w stosunku do poprzednika.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Radeon RX 6950 XT - szczegóły specyfikacji nadchodzącego flagowca AMD

 0