Radeon RX 7900 XTX posiada ukryty czujnik. Jest ważniejszy niż może się wydawać

Radeon RX 7900 XTX posiada ukryty czujnik. Jest ważniejszy niż może się wydawać

Jeden z zagranicznych YouTuberów odkrył, że referencyjna wersja Radeona RX 7900 XTX posiada ukryty za wentylatorem sensor. Czujnik odpowiada za rejestrowanie temperatury otoczenia, co jest niezwykle ważne przy chłodzeniu z funkcją zatrzymywania wentylatorów (0 RPM).

AMD zapowiedziało nowe karty graficzne z serii Radeon RX 7000. Poznaliśmy ich specyfikacje oraz wstępne wyniki wydajności. YouTuber publikujący materiały na kanale Gamers Nexus postanowił jednak dokładniej przyjrzeć się referencyjnej konstrukcji Radeona RX 7900 XTX. Jak się okazało, karta posiada fabrycznie zainstalowany czujnik temperatury otoczenia, który ukryto za jednym z wentylatorów. Takie umiejscowienie umożliwia sensorowi mierzenie temperatury wewnątrz obudowy. Jest to szczególnie ważne w przypadku układów chłodzenia oferujących funkcję zatrzymywania wentylatorów, gdy karta nie jest obciążana. Mimo, że opcje znane pod nazwami 0 RPM lub 0 dB stosowane są już od lat, nie wszystkie firmy wykorzystywały dodatkowy czujnik.

Jak się okazało, Radeon RX 7900 XTX w referencyjnej wersji AMD posiada fabrycznie zainstalowany czujnik temperatury otoczenia, który ukryto za jednym z wentylatorów. Jest on szczególnie ważny w przypadku układów chłodzenia oferujących funkcję zatrzymywania wentylatorów, gdy karta nie jest obciążana.

Bez pomiarów temperatury otoczenia, niektóre komponenty mogły ulegać przegrzewaniu. Przykładem są konstrukcje z serii GeForce GTX 10 od EVGA, których dotyczył problem ze zbyt wysokimi temperaturami. W rezultacie, podzespoły karty mogły ulec nawet uszkodzeniu. Dodanie czujnika wydaje się zatem konieczne w przypadku modeli wykorzystujących funkcję 0 RPM.

Autor nagrania oczekuje, że AMD pozwoli użytkownikom na odczytywanie pomiarów ze wspomnianego czujnika. Byłoby to przydatne między innymi dla osób chcących podkręcić swój egzemplarz. Nie wiemy czy firmy odpowiedzialne za niereferencyjne modele będą również wykorzystywać podobne sensory. Mamy nadzieję, że wezmą przykład z konstrukcji AMD i tego dodatku nie zabraknie.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Radeon RX 7900 XTX posiada ukryty czujnik. Jest ważniejszy niż może się wydawać

 0