Radeon RX Vega słabszy od GeForce GTX 1080 w Full HD?

Radeon RX Vega słabszy od GeForce GTX 1080 w Full HD?

Kolejne doniesienia z linii frontu. Istnieje pewne prawdopodobieństwo, że właśnie poznaliśmy specyfikację, jak również przybliżoną wydajność karty AMD Radeon RX Vega. Wszystko za sprawą serwisu TechPowerUp, a precyzując, prowadzonej przez jego dziennikarzy bazy kart graficznych.

Jak wiadomo, twórcy serwisu TechPowerUp są zarazem autorami oprogramowania GPU-Z (pełna nazwa programu to TechPowerUp GPU-Z), pozwalającego sprawdzić model posiadanej karty graficznej i odczytać jej podstawowe parametry. Dodatkowo, redakcja prowadzi aktualizowaną na bieżąco bazę akceleratorów, w której znajdziemy informacje o setkach jednostek. Sedno sprawy stanowi właśnie rzeczona baza, bowiem w dniu wczorajszym trafił do niej wpis dotyczący Radeona RX Vega. Wprawdzie notatka opatrzona jest adnotacją o możliwości zmiany danych w przeszłości, ale jej treść jest wyjątkowo precyzyjna. Możliwe, iż redakcja dysponuje już stosownym samplem, a wprowadzając dane na potrzeby premierowej recenzji, ktoś zapomniał o wzajemnym powiązaniu arkusza edycyjnego z bazą kart graficznych. I tym oto sposobem otrzymaliśmy zupełnie prawdziwe dane. Zaznaczam jednak, że w chwili obecnej są to wyłącznie przypuszczenia.

Zgodnie z zamieszczonymi informacjami, nadchodzący akcelerator został zbudowany w oparciu o rdzeń Greenland XT, wyprodukowany w litografii 14 nm FinFET. Ta nazwa pojawiała się w mediach na długo przed ujawnieniem przydomka Vega, co nadaje jej wiarygodne brzmienie. Układ oferuje ponoć 4096 procesorów strumieniowych, 256 jednostek teksturujących oraz 64 rasteryzatory, a ponadto 8 GB pamięci HBM2 na 2048-bitowej magistrali, cechującej się przepustowością 512 GB/s. Co więcej, wpis ujawnia też dokładne taktowania. Są one równe 1000, 1200 oraz 1000 MHz, odpowiednio dla zegara bazowego, Boost oraz pamięci. Współczynnik TDP wynosi natomiast rzekomo 225 W, a sama karta ma 267 milimetrów długości i zasilana jest poprzez złącza w konfiguracji 8+6-pin. Trzeba przyznać, że wiele z tych liczb padało w kontekście Radeona RX Vega już znacznie wcześniej.

Co jednak najciekawsze, TechPowerUp zamieścił również zbiorczy wykres wydajności w Full HD, przedstawiający relacje względem innych współczesnych kart graficznych. Wynika z niego, że nadchodzący akcelerator Czerwonych plasuje się pomiędzy GeForce GTX 1070, a GTX 1080 - z wyraźnym naciskiem na wydajniejszego z tej dwójki. Vega ma być ponad 12% szybsza od GeForce GTX 1070, a zarazem niespełna 5% wolniejsza od GeForce GTX 1080. To także całkiem prawdopodobne. Na lutowej konferencji "Capsaicin & Cream" przedstawiciele AMD anonsowali Vegę jako sprzęt w przystępnej cenie. Jeśli tak, to raczej nie mamy co liczyć na rzucenie rękawicy GeForce GTX 1080 Ti czy Nvidia Titan Xp, a zdecydowanie bardziej możliwym zdaje się być scenariusz rywalizacji z wyższą częścią mainstreamu. Dla formalności, podkreślę tylko raz jeszcze - chwilowo wszystko powyższe to plotki.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Radeon RX Vega słabszy od GeForce GTX 1080 w Full HD?

 0