Radeon VII - AMD zapowiedziało nową flagową kartę graficzną dla graczy

Radeon VII - AMD zapowiedziało nową flagową kartę graficzną dla graczy

Dzisiejsza konferencja AMD, podczas której Czerwoni zadebiutowali na scenie CES, zaczęła się dość niemrawo, ponieważ Lisa Su w pierwszej kolejności postanowiła pochwalić się dotychczasowymi osiągnięciami zarządzanego przez nią przedsiębiorstwa. Po ok. 40 minutach doczekaliśmy się jednak niezwykle ekscytującej zapowiedzi nowej high-endowej karty graficznej dla graczy, Radeon VII. Rzymska siódemka w nazwie odnosi się oczywiście do wykorzystania 7 nm litografii w produkcji GPU Vega 20 i zastosowanie niższego procesu technologicznego (dla porównania karty GeForce RTX bazujące na architekturze Turing wciąż korzystają z 12 nm litografii) przynieść ma wymierne korzyści w postaci 25% wzrostu wydajności przy zachowaniu takiego samego zapotrzebowania energetycznego, jak w poprzedniej generacji.  

Radeon VII to nowa flagowa karta graficzna AMD, która bazuje na architekturze Vega, ale przeniesionej na 7 nm proces technologiczny.

Radeon VII - AMD zapowiedziało nową flagową kartę graficzną dla graczy

Zapowiedź karty graficznej Radeon VII była dość zdawkowa i zapewne lada moment firma ujawni wszystkie szczegóły (spodziewajcie się aktualizacji tego newsa), ale dowiedzieliśmy się, że zastosowano tu 60 jednostek obliczeniowych (Compute Units), co daje 3840 procesorów strumieniowych. Co ciekawe, poprzednik, czyli Radeon Vega 64, posiadał ich nieco więcej, bo aż 4096. Częstotliwość taktowania GPU wynosić ma zaś 1,8 GHz, a zapotrzebowanie energetycznie pozostać ma bez zmian względem poprzednika. Na pokładzie znajdziemy aż 16 GB pamięci HBM2 obsługiwanych przez 4096-bitową magistralę, co daje bardzo  wysoką przepustowość 1TB/s. Nic więc dziwnego, że AMD promuje ten model nie tylko jako świetny produkt dla graczy, ale i twórców wszelkiego rodzaju treści. Referencyjny model korzysta z chłodzenia opartego o trzy wentylatory i designu, który redukować ma hałas generowany przez kartę. Warto dodać, że do zasilania potrzebne są dwa 8-pinowe złącza.

Radeon VII - AMD zapowiedziało nową flagową kartę graficzną dla graczy

Szefowa AMD nie omieszkała się pochwalić wydajnością Radeona VII, który w porównaniu do Radeona Vega 64 osiągać ma o 35% lepsze wyniki w grze Battlefield V, o 25% lepsze w Fortnite i o 42% lepsze w Strange Brigade. Zestawienie z GeForce RTX 2080, czyli jednym z najmocniejszych modeli z oferty NVIDII, także wypadło korzystnie, ponieważ w rozdzielczości 4K na maksymalnych ustawieniach Radeon VII zapewniać ma minimalne lepsze wyniki w Battlefield V i Far Cry 5, a w Strange Brigade różnica na korzyść produktu Czerwonych jest już znacząca. Trzeba jednak pamiętać, że na pewno tytuły zostały odpowiednio wyselekcjonowane, by w dobrym świetle przedstawić możliwości nowego Radeona, ale mimo wszystko zapowiada się on obiecująco. Cena grafiki wynosić będzie 699 USD i w ramach ograniczonej czasowo promocji otrzymamy dodatkowo trzy gry (Resident Evil 2, Devil May Cry 5 i The Division 2). Od 699 USD zaczynają się też ceny GeForce’a RTX 2080 (korzyść sprzętu Zielonych dodatkowo przemawia ray-tracing i DLSS), więc widać, że model ten ma byc głównym konkurentem nowego flagowca AMD. Premiera Radeona VII odbędzie się 7 lutego.

Radeon VII - AMD zapowiedziało nową flagową kartę graficzną dla graczy

Pokaż / Dodaj komentarze do: Radeon VII - AMD zapowiedziało nową flagową kartę graficzną dla graczy

 0