Radeon VII został już odesłany na emeryturę? Na to wygląda

Radeon VII został już odesłany na emeryturę? Na to wygląda

Od kilku dni na rynku dostępne są nowe karty graficzne AMD ze średniej półki cenowej, czyli Radeon RX 5700 oraz Radeon RX 5700 XT. Te bazują na nowej 7 nm architekturze Navi i rywalizują bezpośrednio z modelami NVIDII z serii GeForce RTX 2070 oraz GeForce RTX 2060. Warto jednak przypomnieć, że na początku bieżącego roku Czerwoni wypuścili już na rynek swoją pierwszą 7 nm kartę graficzną dla graczy i chodzi oczywiście o flagowy Radeon VII. Ten napędzany był przez GPU z rodziny Vega, które przeniesiono na niższy proces technologiczny, co pozwolić miało nawiązać walkę z high-endowym modelem Zielonych, GeForce RTX 2080, ale produkt ten nie spełnił pokładanych w nim nadziei, szczególnie przy wysokiej cenie ustalonej przez producenta. I wygląda na to, że Radeon VII, po zaledwie ok. pół roku obecności na rynku… został odesłany przez AMD na emeryturę.

Wygląda na to, że Radeon VII, po zaledwie ok. pół roku obecności na rynku, został odesłany przez AMD na emeryturę.

Francuskiemu portalowi Cowcotland udało się potwierdzić u swoich źródeł, że Radeon VII nie jest już produkowany i obecnie sklepy wyprzedają swoje ostatnie zapasy tej karty graficznej. Tym samym, model ten wkrótce powinien całkowicie zniknąć z półek sklepowych, na które już nie powróci. Według informacji do jakich dotarła redakcja Cowcotland, Radeon VII przeszedł już w fazę EOL (end of life) w ubiegłym miesiącu, co oznacza, że AMD uśmierciło tę kartę graficzną jeszcze przed premierą swoich nowych kart graficznych z rodziny Navi, które wydają się zdecydowanie bardziej opłacalnym wyborem dla graczy.  Przypominamy, że ceny Radeona VII zaczynają się od ok. 3200 zł, tymczasem oferuje on wydajność porównywalną z modelem Radeon RX 5700 XT, który kupimy już za 1849 zł.

Jak na razie AMD nie odniosło się jeszcze oficjalnie do tych informacji, ale jeśli się one potwierdzą, to możemy mieć do czynienia z wyjątkowo, wręcz rekordowo, krótkim żywotem karty graficznej na rynku, bo trwającym zaledwie pół roku. Nie ma jednak co ukrywać, że Radeon VII miał być jedynie produktem przygotowanym na przeczekanie, który wypełni lukę w ofercie AMD w high-endowym segmencie i pozwoli rywalizować z serią GeForce RTX od NVIDII przed przybyciem kart Radeon RX 5700 i Radeon RX 5700 XT. Teraz, kiedy te doczekały się już swojej premiery, nawet najwięksi fani Czerwonych nie mają powodów (może poza kolekcjonerami i największymi entuzjastami), by sięgać po Radeon VII. Przy okazji, możemy już chyba zapomnieć o autorskich wersjach tej grafiki. 

Pokaż / Dodaj komentarze do: Radeon VII został już odesłany na emeryturę? Na to wygląda

 0