Radeony RX 5500 - oficjalna zapowiedź podobno już 7 października

Radeony RX 5500 - oficjalna zapowiedź podobno już 7 października

Ostatnie plotki zdają się potwierdzać i jak donosi portal VideoCardz, który uznać trzeba za wiarygodne źródło informacji, AMD wkrótce zaprezentuje swoje nowe karty graficzne Radeon ze średniej półki. Oficjalna prezentacja Radeonów RX 5500 odbyć ma się już 7 października, ale podobno AMD już poinformowało zaufane miedia o sowich nowych produktach. Liczba mnoga nie jest tu użyta bezpodstawnie, ponieważ tego dnia czerwona ekipa ujawnić ma zarówno desktopowy model, jak i mobilny dedykowany gamingowym laptopom. Radeon RX 5500 stanowić ma bezpośrednią konkurencję dla kart graficznych GeForce GTX 1650 od NVIDII i być naturalnym następcą dla kart Radeon RX 560. Biorąc zaś pod uwagę doniesienia o zbliżających się nowych GPU z tego segmentu od Zielonych, w tym miesiącu obserwować będziemy batalię obu producentów na karty graficzne ze średniej półki cenowej.

Oficjalna prezentacja Radeonów RX 5500 odbyć ma się już 7 października i tego dnia czerwona ekipa ujawnić ma zarówno desktopowy model, jak i mobilny dedykowany gamingowym laptopom.

Navi 12 i Navi 14 - nowe, zaskakujące szczegóły na temat GPU od AMD

Z najświeższych przecieków wynika, że stacjonarna wersja Radeona RX 5500 wyposażona będzie aż w 8 GB pamięci GDDR6, ale obsługiwanych przez tylko 128-bitową magistralę, więc większa przepustowość wynikać będzie tu tylko z wyższego taktowania VRAM, a nie szerszej szyny. Poza tym, karta otrzymać ma 22 jednostki CU, co daje 1408 procesorów strumieniowych, co oznaczać może, że RX 5500 oferować będzie taką samą liczbę rdzeni co GeForce GTX 1660 Ti. Co ciekawe, Radeon RX 5500  w prezentacji medialnej porównywany miał być z Radeonem RX 480, czyli kartą z rodziny Polaris. Nie znamy jeszcze ceny nowego GPU, ale spodziewać można się, że będzie ona wynosić mniej niż 200 USD. Dostępność obu wariantów (stacjonarnego i mobilnego) RX 5500 nastąpić ma w późniejszym okresie tego kwartału (nie znamy dokładnej daty).

NVIDIA nie zamierza jednak przyglądać się temu z założonymi rękami i także szykuje się do wypuszczenia swoich nowości z tego segmentu. Dotychczasowe doniesienia wspominają o dwóch modelach: GeForce GTX 1660 SUPER oraz GeForce GTX 1650 Ti. Chiński portal ITHome poinformował dziś, że na oficjalną prezentację tego pierwszego, a zarazem wydajniejszego modelu, który zasili rodzinę SUPER kart graficznych Zielonych, przyjdzie nam poczekać do 29 października. Szykuje się więc ciekawe starcie w segmencie mainstreamowych GPU.      

Pokaż / Dodaj komentarze do: Radeony RX 5500 - oficjalna zapowiedź podobno już 7 października

 0