Raja Koduri prezentuje Big Fabulous Package, ogromne GPU z rodziny Xe

Raja Koduri prezentuje Big Fabulous Package, ogromne GPU z rodziny Xe

Wciąż nie wiemy, kiedy Intel w końcu oficjalnie zaprezentuje dedykowane karty graficzne bazujące na architekturze Xe i wiemy jedynie, że te mają zadebiutować w tym roku. Gigant z Santa Clara od jakiegoś czasu zdaje się jednak podgrzewać atmosferę w tym temacie, co sugerować może nieodległą zapowiedź. Tym razem swoje trzy grosze postanowił dorzucić Raja Koduri stojący na czele działu graficznego Niebieskich (wcześniej szefował działu graficznemu AMD). Pokazał on zdjęcia z fabryki z Folsom w Kalifornii, ukazujące układy graficzne Xe w trzech różnych rozmiarach. Co więcej, fotografie prezentują też różne metody chłodzenia tych produktów opartych o technologię Xe. Niemniej jednak, trzeba zaznaczyć, że Koduri wciąż nie jest gotowy, by mówić o szczegółach.

Raja Koduri pokazał zdjęcia z fabryki z Folsom w Kalifornii, ukazujące układy graficzne Xe w trzech różnych rozmiarach.

Pierwszy z produktów (na zdjęciu powyżej z lewej strony) był już prezentowany przez Koduriego nie tak dawno temu. Jest to układ graficzny Xe-HP przeznaczony do akceleratorów, które mają napędzać centra danych i serwerownie, a Koduri nazwał go "baap of all" (ojciec wszystkich). Zdjęcie zawiera jednak także zupełnie nowe procesory graficzne, czyli mniejsze GPU w prawym górnym rogu i masywny układ graficzny w prawem dolnym rogu. Ten jest jeszcze większy niż "baap of all". Najmniejszy z procesorów może być wykorzystywany w kartach graficznych DG1 lub DG2, natomiast największy może być nowym prototypem Arctic Sound, ale to tylko domysły i spekulacje, więc Intel może nas jeszcze zaskoczyć.

Układy te najprawdopodobniej korzystać będą z rozwiązania multichip (płytek) i według ostatnich plotek spodziewać możemy się trzech różnych konfiguracji. Mowa tu o produktach bazujących na jednej, dwóch i czterech płytkach. Zaprezentowane zdjęcie zdaje się niejako potwierdzać te informacje. Nowy, największy układ graficzny, widoczny w prawym dolnym rogu, określany jest przez Raję jako BFB, czyli Big Fabolous Package. Jeśli mielibyśmy obstawiać, to zapewne będzie to Xe-HPC wykorzystywane w akceleratorach do centrów danych i serwerowni. Wiele wskazuje na to, że będzie to układ Arctic Sound składający się z czterech płytek. Na jednym ze zdjęć widać nawet wygrawerowane „ATS-4T”, co zdaje się potwierdzać tę teorię. Poza tym, produkt ten charakteryzuje się napięciem wynoszącym aż 48 V, co może obsłużyć jedynie serwerowe środowisko.  

Pokaż / Dodaj komentarze do: Raja Koduri prezentuje Big Fabulous Package, ogromne GPU z rodziny Xe

 0