RAM i SSD będą jeszcze tańsze. Analitycy prognozują kolejne spadki cen

RAM i SSD będą jeszcze tańsze. Analitycy prognozują kolejne spadki cen

Przymierzacie się do zakupów dysku SSD lub pamięci RAM? W takim razie powinny ucieszyć Was najnowsze prognozy firmy analitycznej DRAMeXchange, która specjalizuje się w badaniu rynku pamięci. Jej zdaniem spodziewać należy się, że ceny spadać będą tu do rekordowo niskich poziomów, głównie ze względu na nadpodaż układów NAND i produktów bazujących na kościach DRAM. Z najnowszego raportu wynika, że ceny spadną o ok. 10% jeszcze w tym roku i mają nadal spadać w trakcie pierwszego kwartału przyszłego roku. „Pomimo tradycyjnego szczytu sezonowego dla sprzedaży elektroniki i premiery nowych iPhone’ów od Apple, kwartalny spadek średniej ceny sprzedaży pamięci NAND najprawdopodobniej osiągnie 10%, co związane jest z nadwyżkami magazynowymi klientów spowodowanymi wpływem pandemii” - tłumaczy DRAMeXchange.

Przymierzacie się do zakupów dysku SSD lub pamięci RAM? W takim razie powinny ucieszyć Was najnowsze prognozy firmy analitycznej DRAMeXchange...

RAM i SSD będą jeszcze tańsze. Analitycy prognozują kolejne spadki cen

DigiTimes również donosi, że ceny układów pamięci, w tym NAND i DRAM mają spaść o ok. 10% w czwartym kwartale tego roku i trend spadkowy zostanie utrzymany również w pierwszej połowie 2021 roku. Jest to oczywiście związane z podażą i popytem. Zbyt duże zapasy pamięci powodują, że producenci nie kupują nowych kości i Western Digital oraz Micron to przykłady firmy, które w ostatnim czasie spowolniły nowe zakupy. Analityk Deutsche Bank, Sidney Ho, napisał ostatnio, że centra danych i klienci związani z segmentem przedsiębiorstw zrobili duże zapasy produktów bazujących na pamięciach już na samym początku pandemii, w obawie przed brakami na rynku, gdyby fabryki zostały zamykane na dłuższy czas. To z koeli spowodowało nadmierną podaż i mniejsze zapotrzebowanie w kolejnych kwartałach.

Jednak nie tylko zakupy firm podsycane paniką związaną z koronawirusem przyczyniły się do spadku cen. „Co więcej, dostawcy wciąż usprawniają swoją produkcję, poprawiając uzyski 128-warstwowych pamięci NAND flash, przez co nadpodaż na rynku NAND flash zintensyfikuje się w czwartym kwartale, powodując jeszcze większe spadki średnich cen tego typu pamięci” - dodaje DRAMeXchange. Spodziewane są tu spadki w najbliższych miesiącach rzędu nawet 15%, a wraz z tańszymi komponentami, gotowe produkty także powinny znacząco potanieć. Spodziewać możemy się więc świetnych okazji na dyski RAM w okolicach wyprzedażowych szaleństw, czyli Black Friday i Cyber Monday. O ile wieści te powinny ucieszyć użytkowników PC, tak mogą oznaczać katastrofę dla producentów. Niektórzy producenci NAND redukują już dostawy, by przystosować się do spadków, ale firmy korzystające z pamięci flash w swoich produktach nie upłynniają ich wystarczająco szybko. To oczywiście odbije się na ich zyskach.  

Pokaż / Dodaj komentarze do: RAM i SSD będą jeszcze tańsze. Analitycy prognozują kolejne spadki cen

 0