Raport awaryjności dysków twardych. Zobaczcie kto wypadł najlepiej / najgorzej

Raport awaryjności dysków twardych. Zobaczcie kto wypadł najlepiej / najgorzej

Firma Backblaze, która co roku dostarcza raporty na temat awaryjności dysków twardych, opublikowała dane za rok 2022. Jak myślicie, który producent jest najbardziej niezawodny?

Backblaze zajmuje się przechowywaniem w chmurze i tworzeniem kopii zapasowych danych, a ogromna ilość wykorzystywanych dysków twardych pozwala im opracowywać doroczne statystyki awaryjności. Choć w komputerach domowych podstawą są obecnie dyski SSD, to tradycyjne "twardziele" wciąż są istotne wszędzie tam, gdzie liczy się pojemność i stosunek tej pojemności do ceny. Firma wykorzystuje 235 608 dysków twardych według stanu na grudzień 2022 r. Z całej partii 4299 to dyski rozruchowe, a pozostałe 231 309 to dyski danych. Wyniki przezentowane przez Backblaze skupiają się na tej drugiej kategorii. Firma usunęła 388 dysków z raportu, ponieważ były to dyski testowe lub modele, w których wielkość próbki jest mniejsza niż 60 dysków. To pozostawia Backblaze z 230 921 dyskami twardymi do analizy.

Według Backblaze najbardziej atrakcyjne są dyski Seagate, choć wcale nie są one niezawodne. Niższa cena rekompensuje wyższy wskaźnik awaryjności. 

Najlepiej wypadł dysk Seagate Exos 8TB (ST8000NM000A), a liczba awarii tego modelu w minionym roku to... zero. Niestety przypadek ten nie może być brany pod uwagę, ponieważ próbka zaledwie 79 dysków jest dość skąpa w porównaniu z innymi, które sięgają dziesiątek tysięcy sztuk. Co więcej, dyski te były używane dużo krócej, ponieważ użyto ich jako zastępstwo za egzemplarze, które uległy awarii. Po drugiej stronie są HGST Ultrastar He8 8 TB (HUH728080ALE604) i Seagate Exos X14 14 TB (ST14000NM0138) mają najwyższe wskaźniki awaryjności, odpowiednio 5,27% i 5,70%.

Najbardziej awaryjne w 2022 roku były dyski o pojemności 10 TB ze wskaźnikiem AFR na poziomie 3,73%. Wskaźnik ten wzrósł w minionych 12 miesiącach dla wszystkich dysków, poza modelami 16 TB. Według Backblaze małe dyski (4 TB, 6 TB, 8 TB i 10 TB) odpowiadają za 44,5% awarii dysków w 2022 r. Stanowią one jednak tylko 28,7% dni przepracowanych przez dyski. Mniejsze dyski psują się częściej, ponieważ działają dłużej. Raport potwierdza również, że im starszy dysk, tym większa podatność na awarie. 
 

Backblaze zauważył, że Seagate jest liderem, a Toshiba jest na drugim miejscu - patrząc ogólnie na awaryjność według producentów. Nie oznacza to, że dyski twarde firmy Seagate są mniej niezawodne. Wręcz przeciwnie, dyski firmy Seagate są znacznie starsze niż innych dostawców. Ponadto Backblaze wyjaśnia, że dyski firmy Seagate są zazwyczaj tańsze, chociaż ich wskaźniki awaryjności są wyższe w środowisku, w którym działają. Niemniej jednak wskaźnik awaryjności nie jest na tyle znaczący, aby zmienić dyski w mniej opłacalne opcje w całym okresie ich eksploatacji. Najbardziej godnym uwagi modelem jest dysk Barracuda 4 TB (ST4000DM000) od Seagate, który zgromadził ponad 73 miliony dni przy wskaźniku AFR na poziomie 2,54%.

Roczny wskaźnik awaryjności (AFR) dysków twardych wzrósł w ciągu ostatnich trzech lat z 0,93% w 2020 r. i 1,10% w 2021 r. AFR do 1,37% w 2022 r.  Głównym powodem wzrostu jest wiek dysków. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Raport awaryjności dysków twardych. Zobaczcie kto wypadł najlepiej / najgorzej

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł