Raport finansowy Intela nie napawa optymizmem. Najsłabsze wyniki od lat

Raport finansowy Intela nie napawa optymizmem. Najsłabsze wyniki od lat

Intel opublikował właśnie najnowsze wyniki finansowe i te nie wyglądają najlepiej, ponieważ przychody firmy za kwartał spadły zarówno sekwencyjnie, jak i rok do roku, a firma straciła 700 milionów dolarów, ponieważ jej marże wyraźnie spadły w stosunku do poprzednich lat. Chociaż firma utrzymała rentowność w 2022 r., zapowiedziała, że ​​jej zyski spadną jeszcze bardziej w tym kwartale, ponieważ jej klienci będą agresywnie zmniejszać swoje zapasy, a w kolejnym spodziewa się dalszego spadku sprzedaży.

Przychody Intela w czwartym kwartale roku budżetowego 2022 spadły do ​​14 miliardów dolarów, czyli są o 32% mniejsze niż w tym samym kwartale rok temu. Marża brutto firmy spadła do 39,2% z 53,6% w czwartym kwartale roku podatkowego 2021.

Marża brutto na poziomie 39,2% jest najniższą, jaką Intel odnotował od lat, jeśli nie od dekad.

Raport finansowy Intela nie napawa optymizmem. Najsłabsze wyniki od lat

Marża brutto na poziomie 39,2% jest najniższą, jaką Intel odnotował od lat, jeśli nie od dekad. Ponadto firma straciła w tym kwartale 664 miliony dolarów, co jest prawie największą kwartalną stratą firmy w historii. Firma straciła 687 USD w czwartym kwartale roku budżetowego 2017 z powodu dużego spadku popytu na rynku PC, więc tym razem wynik był odrobinę lepszy, co nie stanowi dużego pocieszenia. 

Wyniki za cały rok również nie wyglądają dobrze: przychody Intela w 2022 r. wyniosły 63,1 mld USD, co oznacza spadek o 20% rok do roku, a marża brutto spadła do 42,6%, podczas gdy zysk netto spadł do 8 mld dolarów, czyli o 60% rok do roku.

Raport finansowy Intela nie napawa optymizmem. Najsłabsze wyniki od lat

Firma przyznaje, że wyniki nie wyglądają dobrze i podkreśla, że ​​mimo ogromnych wyzwań pracuje nad osiągnięciem strategicznych celów. Intel twierdzi również, że musiał dostosować swoje koszty operacyjne, dokonać przeglądu planu działania, a nawet zmniejszyć zatrudnienie.

Raport finansowy Intela nie napawa optymizmem. Najsłabsze wyniki od lat

„Pomimo przeciwności ekonomicznych i rynkowych, w czwartym kwartale nadal czyniliśmy znaczne postępy w zakresie naszej strategicznej transformacji, w tym rozwijaliśmy nasz plan działań w zakresie produktów oraz ulepszaliśmy naszą strukturę operacyjną i procesy mające na celu zwiększenie wydajności” - powiedział Pat Gelsinger, dyrektor generalny Intela. „W 2023 roku będziemy nadal stawiać czoła krótkoterminowym wyzwaniom, jednocześnie starając się wywiązać z naszych długoterminowych zobowiązań, w tym dostarczać wiodące produkty zakotwiczone na otwartych i bezpiecznych platformach, napędzane przez produkcję na dużą skalę i talent naszego zespołu”.

Raport finansowy Intela nie napawa optymizmem. Najsłabsze wyniki od lat

Co warto podkreślić, podstawowy dział Client Computing Group w ostatnim kwartale zarobił tylko 6,6 miliarda dolarów, w porównaniu z 10,3 miliarda dolarów w tym samym okresie rok wcześniej. Niemniej jednak, przy marży operacyjnej na poziomie 11%, jednostka ta przyniosła firmie Intel około 700 milionów dolarów zysku. Intel obwinia niższe przychody słabym popytem na komputery osobiste w sektorze konsumenckim i edukacyjnym oraz zmniejszeniem zapasów na PC przez producentów OEM. Producent podkreślił również, że produkty wytwarzane w procesie wytwarzania Intel 7 (dawniej 10 nm Enhanced SuperFin) są kosztowne w produkcji, co wpływa na jego rentowność.

Tymczasem firma spodziewa się, że jej przychody w I kwartale 2023 r. wyniosą od 10,5 do 11,5 mld USD, czyli znacznie poniżej zysków w IV kwartale 2022 r. Ponadto firma przewiduje, że jej marża brutto spadnie do 34,1%. Takie prognozy można wytłumaczyć agresywnym pozbywaniem się zapasów przez producentów OEM komputerów PC i producentów serwerów, co według przewidywań Intela nastąpi w pierwszym kwartale 2023 r. Tymczasem oznacza to również, że Intel nie spodziewa się, że premiery nowych procesorów (mobilnych Raptor Lake, Sapphire Rapids, Ponte Vecchio) znacząco poprawią jego wyniki. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Raport finansowy Intela nie napawa optymizmem. Najsłabsze wyniki od lat

 0