Raport finansowy NVIDII: Drastyczny spadek gamingowych GPU

Raport finansowy NVIDII: Drastyczny spadek gamingowych GPU

NVIDIA kilka dni temu opublikowała swoje wyniki finansowe za miniony kwartał i nie można mówić o pełnym sukcesie. Chociaż oczywiście firma nadal przynosi zyski, to dział gier wyraźnie gorzej sobie radzi niż rok temu.

Nvidia opublikowała swoje wyniki finansowe za ostatni kwartał, pokazując jak dobrze (albo źle) radzi sobie na rynku. Przychody całej firmy wyniosły 6,05 mld USD, co oznacza spadek o 21% w porównaniu z analogicznym kwartałem ubiegłego roku, ale po kilku kolejnych spadkach widać ostatecznie niewielki wzrost (+2%) w porównaniu z poprzednim kwartałem. Najważniejszy jest jednak czysty zysk i jeśli spojrzymy na dane odrzucając standardy GAAP, mamy 2,17 miliarda dolarów, co przekłada się na marżę netto na poziomie ponad 35,9%. Zysk na tym poziomie to spadek o 35% rok do roku. Dochód netto według zasad GAAP wynosi natomiast 1,41 miliarda USD, co oznacza spadek o 53% rok do roku. Jednak nawet według tego wskaźnika marża netto wynosi 23,3% i nie jest to niska liczba.

Raport finansowy NVIDII pokazuje, że firma jest w niezłej kondycji, pomimo ogromnych spadków finansowych działu kart graficznych do gier - tak drastyczne liczby częściowo można tłumaczyć niedawnym szałem na podzespoły związanym z pandemią oraz kryptowalutami.

Graczy najbardziej interesuje jednak dział gamingowy. Sekcja ta kiedyś była numerem jeden dla NVIDII, jednak sytuacja mocno sie zmieniła. W ciągu ostatnich trzech kwartałów  spadki są naprawdę wyraźne. W porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku mówimy nawet o 46,5% (choć trzeba nadmienić, że widać wzrost o ponad 16% w stosunku do poprzedniego kwartału). Dywizja, której przychody jeszcze niedawno przekraczały 3 miliardy dolarów, teraz przynosi zaledwie 1,83 miliarda dolarów. 

Obecnie numerem jeden dla NVIDII jest dział Data Center, który w przeszłości był nieco w cieniu działu gier. Teraz mniej więcej 2-krotnie przewyższa gaming przychodami z wynikiem 3,62 mld USD (wzrost rok do roku o 11%). Firma niedawno ogłosiła na przykład partnerstwo z Deutsche Bank, który wykorzysta systemy AI od NVIDII, a Dell wprowadził 15 nowych rozwiązań serwerowych z akceleratorami "zielonych".

Dywizja wizualizacji to kolejny dział, który również mocno ucierpiał. Przychód na poziomie 226 mln USD, jest o 65% niższy rok do roku i to pomimo wielu nowych osiągnięć. Możliwości Omniverse Enterprise zostały ulepszone i firma będzie współpracować z Lockheed Martin w celu stworzenia globalnej cyfrowej kopii atmosfery ziemskiej w celu lepszego monitorowania i prognozowania pogody. Szybko rozwija się dział Automotive, który dostarcza technologię do systemów autonomicznej jazdy czy zaawansowanych asystentów jazdy (Nvidia Drive Orin). Ale to wciąż tylko niewielka dywizja o wartości 294 mln USD, choć warto tu podkreślić imponujący wzrost na poziomie 135% rok do roku. Z samochodowych podzespołów korzystają np. Volvo, NIO, Polestar czy Xpeng. 

 
Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Raport finansowy NVIDII: Drastyczny spadek gamingowych GPU

 0