Raport wskazuje, że fałszywe aplikacje to wciąż duży kłopot dla Google Play

Raport wskazuje, że fałszywe aplikacje to wciąż duży kłopot dla Google Play

Google Play nigdy nie słynęło z bycia sklepem gwarantującym swoim użytkownikom pełne bezpieczeństwo. I chociaż nie ma co się temu dziwić, ponieważ zawsze znajdzie pewien procent feralnego oprogramowania, to Android zaliczył pod tym względem sporo wpadek. Podczas trwających dwa lata badań naukowcy z University of Sydney i grupy Data61 z Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation (CSIRO) przeanalizowali ponad milion programów dostępnych w sklepie, a raport wykazał, że Google Play jest pełen potencjalnie fałszywych aplikacji oraz gier. Jak wyglądała analiza? Eksperci rozpoczęli działania od identyfikacji dostępnych produktów, potem ściągnęli pliki apk, by następnie pogrupować je w odpowiednie kategorie. Pod uwagę wzięto także opisy 10 tysięcy programów.

Prowadzone przez dwa lata badania wykazały bardzo dużo aplikacji, które podszywały się pod oryginalne odpowiedniki.

Raport wskazuje, że fałszywe aplikacje to wciąż duży kłopot dla Google Play

Finalnie zaprojektowana specjalnie na potrzeby badania sieć neuronowa wykryła bardzo dużo ewentualnych fałszywych aplikacji. „Odkryliśmy 2040 potencjalnych podróbek w 49 608 aplikacjach. Stwierdziliśmy także, że 1565 z nich prosi o co najmniej pięć dodatkowych niebezpiecznych uprawnień w porównaniu do oryginalnych wersji” - napisano w raporcie. Z kolei Temple Run, Free Flow oraz Hill Climb Racing są grami, które najczęściej podrabiano. Jakie działania podjęło Google w celu zmniejszenia problemu fałszerstw? Oczywiście poza wprowadzonym w przeszłości Google Play Protect, twórcy Androida zaostrzyli politykę, w wyniku której liczba odrzuconych aplikacji wzrosła o 55 procent, a dodatkowo zawieszono 65 procent więcej programów niż dawniej. Mimo tego fałszerzom nadal udaje się skutecznie obejść zastosowane metody zabezpieczeń.

Bez wątpienia fakt, iż przeprowadzone badania wykazały niemałe nieprawidłowości w jednym z bezpieczniejszych sklepów z aplikacjami mobilnymi budzi niepokój. Oczywiście należy mieć nadzieję, że kiedyś doczekamy się chwili kiedy liczba podróbek spadnie do niskiego poziomu, ponieważ jak wiemy całkowita eliminacja tego procederu jest raczej niemożliwa do zrealizowania. Z podobnymi problemami boryka się też App Store uważany za trochę bezpieczniejszy sklep. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku informowano o popularnej i niestety fałszywej aplikacji Setup for Amazon Alaxa, która przez pewien czas widniała w rankingach popularności. Pomimo licznych zgłoszeń użytkowników została zdjęta dopiero po interwencji Amazona.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Raport wskazuje, że fałszywe aplikacje to wciąż duży kłopot dla Google Play

 0