Raspberry Pi 5 zostało podkręcone do 3,4 GHz. Wynik uzyskano zwiększają napięcie powyżej rekomendowanego poziomu. Do chłodzenia wykorzystane zostało ogniwo Peltiera.
Jeden z Youtuberów postanowił sprawdzić możliwości podkręcania Raspberry Pi 5. Jego celem było zmierzenie wydajności po OC. Poprzednio udało mu się już podnieść taktowanie procesora do 3,14 GHz. Niestety dalsze próby zwiększania częstotliwości nie były możliwe przez ograniczenia dotyczące napięcia zapisane w oprogramowaniu firmware. Nowa wersja firmware pozwoliła jednak na dalsze próby wyciskania z Raspberry Pi 5 jak najwyższej wydajności. Dalszy wysiłek twórcy w podkręcaniu unieważnił jednak gwarancję.
Dzięki wykorzystaniu specjalnego kodu możliwe było ustawienie wyższego napięcia niż rekomendowane. W efekcie udało się zmusić Raspberry Pi do działania z zegarem 3,4 GHz.
Dzięki wykorzystaniu specjalnego kodu możliwe było ustawienie wyższego napięcia niż rekomendowane. W efekcie udało się zmusić Raspberry Pi do działania z zegarem 3,4 GHz. Ciekawą częścią eksperymentu jest również chłodzenie. Do tego celu użyte zostało ogniwo Peltiera.
Co do wydajności to ta została sprawdzona w programie Geekbench 6. W teście jednordzeniowym podkręcone Raspberry Pi 5 zdobyło 1121 punktów. Wydajność wielordzeniowa została natomiast określona przez benchmark wynikiem 2219 punktów. Mówimy zatem o poziomie starego Core i3-4170.
Liczba entuzjastów Raspberry Pi oraz pokrewnych urządzeń jest dosyć spora. Te niewielkie komputery jednopłytkowe mają naprawdę szereg różnego rodzaju zastosowań. Nie jest to jednak sprzęt oferujący wysoką wydajność, bo nie do tego został stworzony.
Pokaż / Dodaj komentarze do: Raspberry Pi 5 podkręcone do 3,4 GHz. Do chłodzenia użyto ogniwa Peltiera