Reddit sprzedał treści swoich użytkowników firmie zajmującej się AI. To miliony dolarów rocznie

Reddit sprzedał treści swoich użytkowników firmie zajmującej się AI. To miliony dolarów rocznie

Według raportu Bloomberga, Reddit podpisał umowę licencyjną na treści, która pozwala modelom AI "trenować" na danych przesyłanych przez użytkowników, za kwotę 60 milionów dolarów rocznie.

Po opublikowaniu tej historii użytkownicy wyrazili ostry sprzeciw, jednak nie jest jasne, jakie środki mogą podjąć, jeśli nie chcą, aby ich komentarze były wykorzystywane przez silniki sztucznej inteligencji, przynajmniej bez angażowania się w działania prawne. Platformy mediów społecznościowych, w tym Reddit, od dawna korzystają z danych użytkowników jako źródła dochodu. Niemniej jednak długoterminowa opłacalność generatywnej sztucznej inteligencji może być poddana wątpliwości z powodu potencjalnych problemów prawnych. W przypadku platformy takiej jak Reddit, gdzie często pojawiają się treści chronione prawem autorskim, a nawet pirackie, nawet jeśli zostaną usunięte, perspektywy rentowności stają się jeszcze bardziej niejasne.

Oficjalnie Reddit odmówił komentarza w tej sprawie, ale termin rozpoczęcia umowy jest zbieżny z oczekiwaniami dotyczącymi pierwszej oferty publicznej (IPO) na giełdzie w nadchodzących miesiącach.

Działania podejmowane przez Reddit mogą potencjalnie zachęcić inne platformy mediów społecznościowych do podobnych posunięć. To może stanowić poważny problem dla artystów i innych użytkowników, którzy nie życzą sobie, aby ich prace były wykorzystywane do uczenia modeli sztucznej inteligencji, które niektórzy postrzegają jako zautomatyzowane narzędzia do kradzieży treści. Wcześniej pojawiały się pogłoski, że Reddit chce odcięcia wyszukiwarek od treści publikowanych na platformie, sugerując, że usługa „może funkcjonować bez wyszukiwania”. Prawdopodobnie taka decyzja wynikała właśnie z próby sprzedaży przez Reddit danych treningowych dla sztucznej inteligencji.

Niestety, wydaje się, że użytkownicy Reddita i podobnych platform mogą być pozbawieni wyboru, dopóki nie zostaną wprowadzone konkretne przepisy dotyczące wykorzystania generatywnej sztucznej inteligencji w kontekście dzieł chronionych prawem autorskim.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Reddit sprzedał treści swoich użytkowników firmie zajmującej się AI. To miliony dolarów rocznie

 0