Już nie pierwszy raz Komisja Europejska nakłada ogromne kary na krezusów branży technologicznej. Tym razem KE uznało, że Google nadużyło swojej pozycji jako lidera usług wyszukiwania i nałożyło na amerykańską korporację rekordową karę finansową.
2,42 miliardów euro - tyle będzie musiała zapłacić firma z Mountain View i jest to zarazem najwyższa grzywna za praktyki monopolistyczne w historii. Co więcej, kwota ta jest znacznie wyższa (ponad dwukrotnie, niż pierwotnie zakładano. W przypadku uchylenia się od zapłaty i / lub niezastosowania się do zaleceń Komisji Europejskiej, po 90 dniach KE będzie karnie pobierać od spółki macierzystej Google, Alphabet, do 5% ich dziennych obrotów. Skargę przeciwko Google wniosła brytyjska firma Foundem, prowadząca serwis porównujący ceny w sklepach internetowych. Wniosek został złożony w 2009, a śledztwo KE w tej sprawie zaczęło się rok później. Aż 5 lat zajęło Komisji aby w pełni sformułować zarzuty. Organ europejski uznał, że Google systematycznie podnosiło rankingi swoich usług, w tym Google Shopping, jednocześnie spychając konkurentów oferujących podobne usługi na dalsze miejsca w pozycjonowaniu.
W wyroku Komisji Europejskiej najbardziej należy zwrócić uwagę nie na oszałamiającą kwotę, lecz na praktyki Google, przez które konkurencja odnotowywała 90% mniej ruchu sieciowego swoich usług tego samego typu. Google będzie musiało zmienić swoje postępowanie w terminie do 90 dni, lub spotka się z dodatkowymi, niezwykle surowymi karami
Amerykański gigant usług sieciowych, e-commerce i branży mobilnej nie zgadza się z wyrokiem KE i zapowiada apelację. Zdaniem Google rzeczone, graficzne reklamy są "użyteczne" i są lepsze niż ich tekstowe odpowiedniki. - Ludzie zazwyczaj preferują linki zabierające ich bezpośrednio do pożądanych przez nich produktów, a nie do witryn, w których muszą powtarzać swoje wyszukiwania - napisała firma z Mountain View na swoim blogu. Zdaniem KE takie działanie prowadzi do tego, że konkurencyjne rozwiązania są znacznie (nawet o 90%) rzadziej używane. Kara w wysokości 2,4 mld euro stanowi 3% globalnych obrotów Google. Poprzednio największa grzywna dotycząca praktyk monopolistycznych była nałożona na Intela i w 2008 amerykańska firma musiała zapłacić 1,06 mld euro (ok. 3% swoich przychodów). Google musi zmienić swoją politykę w ciągu 90 dni.
Pokaż / Dodaj komentarze do: Rekordowa grzywna Google - 2,4 mld euro za manipulację wyników wyszukiwania