Rekordowa grzywna Google - 2,4 mld euro za manipulację wyników wyszukiwania

Rekordowa grzywna Google - 2,4 mld euro za manipulację wyników wyszukiwania

Już nie pierwszy raz Komisja Europejska nakłada ogromne kary na krezusów branży technologicznej. Tym razem KE uznało, że Google nadużyło swojej pozycji jako lidera usług wyszukiwania i nałożyło na amerykańską korporację rekordową karę finansową.

2,42 miliardów euro - tyle będzie musiała zapłacić firma z Mountain View i jest to zarazem najwyższa grzywna za praktyki monopolistyczne w historii. Co więcej, kwota ta jest znacznie wyższa (ponad dwukrotnie, niż pierwotnie zakładano. W przypadku uchylenia się od zapłaty i / lub niezastosowania się do zaleceń Komisji Europejskiej, po 90 dniach KE będzie karnie pobierać od spółki macierzystej Google, Alphabet, do 5% ich dziennych obrotów. Skargę przeciwko Google wniosła brytyjska firma Foundem, prowadząca serwis porównujący ceny w sklepach internetowych. Wniosek został złożony w 2009, a śledztwo KE w tej sprawie zaczęło się rok później. Aż 5 lat zajęło Komisji aby w pełni sformułować zarzuty. Organ europejski uznał, że Google systematycznie podnosiło rankingi swoich usług, w tym Google Shopping, jednocześnie spychając konkurentów oferujących podobne usługi na dalsze miejsca w pozycjonowaniu.

W wyroku Komisji Europejskiej najbardziej należy zwrócić uwagę nie na oszałamiającą kwotę, lecz na praktyki Google, przez które konkurencja odnotowywała 90% mniej ruchu sieciowego swoich usług tego samego typu. Google będzie musiało zmienić swoje postępowanie w terminie do 90 dni, lub spotka się z dodatkowymi, niezwykle surowymi karami

Europejski Komisarz ds. Konkurencji - Margrethe Vestager

Amerykański gigant usług sieciowych, e-commerce i branży mobilnej nie zgadza się z wyrokiem KE i zapowiada apelację. Zdaniem Google rzeczone, graficzne reklamy są "użyteczne" i są lepsze niż ich tekstowe odpowiedniki. - Ludzie zazwyczaj preferują linki zabierające ich bezpośrednio do pożądanych przez nich produktów, a nie do witryn, w których muszą powtarzać swoje wyszukiwania - napisała firma z Mountain View na swoim blogu. Zdaniem KE takie działanie prowadzi do tego, że konkurencyjne rozwiązania są znacznie (nawet o 90%) rzadziej używane. Kara w wysokości 2,4 mld euro stanowi 3% globalnych obrotów Google. Poprzednio największa grzywna dotycząca praktyk monopolistycznych była nałożona na Intela i w 2008 amerykańska firma musiała zapłacić 1,06 mld euro (ok. 3% swoich przychodów). Google musi zmienić swoją politykę w ciągu 90 dni.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Rekordowa grzywna Google - 2,4 mld euro za manipulację wyników wyszukiwania

 0