Rekordowe wzrosty na rynku komputerów PC, pomimo problemów z dostępnością chipów

Rekordowe wzrosty na rynku komputerów PC, pomimo problemów z dostępnością chipów

Rynek komputerów PC odnotował świetny pierwszy kwartał, pomimo globalnego niedoboru chipów półprzewodnikowych. Firma analityczna Gartner szacuje, że dostawy „tradycyjnych komputerów PC”, czyli laptopów i komputerów stacjonarnych, wzrosły o 32 procent w porównaniu z pierwszym kwartałem 2020 roku. Raport IDC jest jeszcze bardziej optymistyczny, gdyż szacuje 55-procentowy wzrost rok do roku. Wydaje się, że jest to kontynuacja trendu, ponieważ dla rynku PC również ubiegły rok był rewelacyjny, do czego przyczyniła się w dużej mierze pandemia. 

Rynek komputerów PC odnotował świetny pierwszy kwartał, pomimo globalnego niedoboru chipów półprzewodnikowych.

Rekordowe wzrosty na rynku komputerów PC, pomimo problemów z dostępnością chipów

Gartner

Obie firmy zgadzają się, że wzrost jest nietypowy - Gartner twierdzi, że jest to największy wzrost, jaki zaobserwowano od czasu rozpoczęcia śledzenia rynku w 2000 r., a IDC podaje, że spadek dostaw między czwartym a pierwszym kwartałem jest najmniejszy, jaki zaobserwowano od 2012 r. Liczby są również imponujące - Gartner szacuje, że sprzedano prawie 70 milionów komputerów osobistych, podczas gdy IDC twierdzi, że około 84 milionów (rozbieżności wynikać mogą z innej klasyfikacji PC przez oba podmioty). Nie można w tej sytuacji zapomnieć, że pierwszy kwartał tego roku był przecież bardzo trudny dla całej branży ze względu na braki chipów (nie tylko dla kart graficznych) i obie firmy uważają, że liczby mogłyby być jeszcze wyższe, gdyby nie te problemy. 

Rekordowe wzrosty na rynku komputerów PC, pomimo problemów z dostępnością chipów

IDC

Niedobór krzemu wpłynął na prawie wszystkie branże powiązane z technologiami, od ciężarówek i samochodów, przez konsole, po rynek podzespołów do gamingowych komputerów. Z nieoficjalnych doniesień wynika, że ​nawet ​Apple musiało opóźnić produkcję MacBooków i iPadów. IDC zwraca uwagę, że niedobór przyczynił się do wyższych średnich cen na rynku komputerów osobistych i że niedobory prawdopodobnie spowodują, że dostęp do komputerów PC będzie trudniejszy do końca roku. Warto również zauważyć, że pandemia wpływa również na popyt, a powrót do normalności na horyzoncie może wpłynąć na nawyki zakupowe ludzi w przyszłych kwartałach. Nie jest pewne, czy popyt się utrzyma, czy nie, ale zarówno IDC, jak i Gartner, zdają się kreślić optymistyczny scenariusz dla branży komputerowej.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Rekordowe wzrosty na rynku komputerów PC, pomimo problemów z dostępnością chipów

 0