Najbogatsze narody świata muszą przygotować się na nadchodzącą "rewolucję AI", która przyniesie zmiany w miejscach pracy, stworzy nowe, a inne znikną - ostrzega Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. Szybki rozwój sztucznej inteligencji, która potrafi generować eseje, tworzyć obrazy i zdawać egzaminy medyczne, budzi obawy dotyczące automatyzacji i zastępowania siły roboczej.
Sztuczna inteligencja może zwiększyć tempo pracy, któremu ludzie nie podołają.
W prognozie zatrudnienia na rok 2023 OECD stwierdza, że "jak dotąd" istnieje niewiele dowodów na znaczący negatywny wpływ sztucznej inteligencji na zatrudnienie. Jednak postęp technologiczny, spadające koszty i coraz większa dostępność pracowników z umiejętnościami z zakresu sztucznej inteligencji sugerują, że gospodarki krajów OECD stoją na progu rewolucji. Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju podkreśla, że choć sztuczna inteligencja niesie ze sobą wiele korzyści, istnieje również poważne ryzyko, które należy pilnie rozważyć. W związku z tym OECD zaleca lepsze gromadzenie danych dotyczących wprowadzania i wykorzystywania sztucznej inteligencji w miejscu pracy, w celu zrozumienia, jakie stanowiska pracy ulegną zmianie, jakie zostaną utworzone lub znikną, oraz jakie umiejętności będą potrzebne.
Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju to międzynarodowa i wpływowa organizacja, która zrzesza 38 krajów członkowskich, od Australii po Wielką Brytanię, Kanadę, Niemcy, Japonię, Meksyk i Stany Zjednoczone.
Zastosowanie sztucznej inteligencji jest obecnie skoncentrowane głównie w dużych firmach, które eksperymentują z tą technologią, a wiele z nich jest niechętna do wymiany personelu. Jednak istnieje również duży potencjał substytucji, co może prowadzić do spadku płac i utraty miejsc pracy. OECD podkreśla, że sztuczna inteligencja może poprawić bezpieczeństwo w miejscu pracy poprzez eliminację żmudnych i niebezpiecznych zadań oraz przyczynić się do wzrostu wynagrodzeń pracowników, których umiejętności są uzupełniane przez technologię. Jednak może również prowadzić do wyższego tempa pracy i obniżenia płac dla tych, których zadania są automatyzowane.
Wśród wyzwań związanych z sztuczną inteligencją OECD wymienia kwestie związane z ochroną danych i prywatnością, przejrzystością i wyjaśnialnością, uprzedzeniami i dyskryminacją, automatycznym podejmowaniem decyzji oraz odpowiedzialnością. Konieczne jest podjęcie pilnych działań, aby zapewnić odpowiedzialne i godne zaufania wykorzystanie sztucznej inteligencji w miejscu pracy poprzez szkolenia i dialog społeczny.
Według OECD, biorąc pod uwagę sztuczną inteligencję, zawody najbardziej zagrożone automatyzacją stanowią 27 procent zatrudnienia.
„Korzystanie ze sztucznej inteligencji wiąże się również z poważnymi wyzwaniami etycznymi dotyczącymi ochrony danych i prywatności, przejrzystości i wyjaśnialności, uprzedzeń i dyskryminacji, automatycznego podejmowania decyzji i odpowiedzialności” – powiedział Stefano Scarpetta, dyrektor OECD ds. zatrudnienia, pracy i spraw społecznych. „Konieczne są pilne działania, aby upewnić się, że sztuczna inteligencja jest wykorzystywana w sposób odpowiedzialny i godny zaufania w miejscu pracy. Z jednej strony istnieje potrzeba umożliwienia pracownikom i pracodawcom czerpania korzyści ze sztucznej inteligencji przy jednoczesnym dostosowaniu się do niej, zwłaszcza poprzez szkolenia i dialog społeczny”.
Pokaż / Dodaj komentarze do: „Rewolucja sztucznej inteligencji” zmiecie rynki pracy w najbogatszych krajach świata