Rewolucyjny nośnik może przetrwać 5000 lat. Zapis danych trwały jak hieroglify

Rewolucyjny nośnik może przetrwać 5000 lat. Zapis danych trwały jak hieroglify

Niemiecki specjalista w dziedzinie przechowywania w szkle, firma Cerabyte, ogłosił wejście na rynek amerykański. W ramach przygotowań do komercjalizacji swojej innowacyjnej technologii otworzyła już biura w Santa Clara w Kalifornii oraz w Boulder w Kolorado.

Technologia Cerabyte polega na nadrukowywaniu danych na szklanym podłożu za pomocą femtosekundowych laserowych nanootworów w ceramicznym podłożu o grubości od 50 do 100 atomów. Materiał ceramika-szkło jest cięty na arkusze o powierzchni 9 cm². System może zapisywać dane z szybkością 2 milionów bitów na impuls lasera i przechowywać do 1 GB danych na każdej z powierzchni tabliczki. Dane przechowywane na tym nośniku mogą przetrwać 5000 lat lub dłużej, są odporne na ogień, wodę, promieniowanie, EMP i inne czynniki środowiskowe. Cerabyte, założona w 2022 roku przez Christiana Pflauma, Martina Kunze i Alexandra Pflauma, dąży do rewolucji w przechowywaniu danych, oferując system, który zabezpiecza dane przed utratą bez potrzeby stałego zasilania elektrycznego. Przeniesienie działalności do USA jest logicznym krokiem, biorąc pod uwagę, że to tutaj znajdują się najwięksi dostawcy pamięci masowej i potencjalni klienci.

Startup stawia sobie za cel stworzenie nośnika danych „trwałego jak hieroglify”.

 

Obecne metody archiwizacji danych oferują żywotność danych realistycznie na około 100 lat, a nośniki wymagają wymiany co 10 lat lub krócej. Cerabyte przewiduje, że ich rozwiązanie, które jest trwalsze, co pozwoli na obniżenie kosztów przechowywania danych do mniej niż 1 USD za TB do 2030 roku. Firma określa swoje rozwiązania jako „trwałe jak hieroglify”.

Cerabyte umożliwia organizacjom przechowywanie do 100 PB danych w jednym wkładzie CeraMemory i do eksabajta danych na CeraTape. Kompletny system archiwizacji wykorzystuje wkłady CeraMemory i taśmy CeraTape, które są przechowywane w regałach bibliotecznych. Ramiona robotyczne zajmują się pobieraniem urządzeń pamięci masowej do odczytu i zapisu danych.

„Na horyzoncie widać tsunami danych – a nowe, pionierskie podejścia do przechowywania danych są potrzebne, aby sprostać nadchodzącym wymogom skalowalności i ekonomii. Cerabyte jest przygotowane, aby przekształcić sposób przechowywania danych i sprostać pilnym wymaganiom dotyczącym kosztów i zrównoważonego rozwoju centrów danych” – powiedział Christian Pflaum, współzałożyciel i dyrektor generalny Cerabyte. „Naszą wizją jest osiągnięcie 1 USD za petabajt miesięcznie, co oznacza 1000-krotną redukcję kosztów w ciągu najbliższych dwóch dekad”.

Obserwuj nas w Google News

Tagi

Komputery

Pokaż / Dodaj komentarze do: Rewolucyjny nośnik może przetrwać 5000 lat. Zapis danych trwały jak hieroglify

 0