RockYou2021 - do sieci wyciekło ponad 8 mld skradzionych haseł

RockYou2021 - do sieci wyciekło ponad 8 mld skradzionych haseł

Na jedno z forów hakerskich trafił plik tekstowy o pojemności 100 GB, który zawiera 8,4 miliarda haseł skradzionych z różnych stron. Co ciekawe źródło przecieku twierdziło, że w TXT zapisano 82 mld haseł, ale po weryfikacji okazało się, że jest ich mniej. Według autora wątku hasła posiadają od 6 do 20 znaków oraz nie zawierają znaków specjalnych poza ASCII i odstępami. Całość nazwano "RockYou2021" co jest związane z wyciekiem z RockYou, który miał miejsce w 2009 roku. Cyberprzestępcy włamali się wówczas do portali społecznościowych i przejęli hasła od 32 milionów użytkowników. Plik przewyższa bazę Compilation of Many Breaches (COMB), która zawierała 3,2 miliarda haseł. Mamy do czynienia z dość poważną sytuacją, ponieważ wspomniane informacje mogą posłużyć do wielu przestępstw, szczególnie że nie brak osób korzystających z tych samych danych logowania w kilku różnych miejscach.

Na jedno z forów hakerskich trafił plik tekstowy o pojemności 100 GB, który zawiera 8,4 miliarda haseł skradzionych z różnych stron.

RockYou2021 - do sieci wyciekło ponad 8 mld skradzionych haseł

Jest to nieodpowiedzialne, ale niestety ma miejsce. Ofiarą hakerów padają nie tylko zwykli użytkownicy, ale również firmy. Jednym z takich przypadków jest Apple i wykradzione kilka miesięcy temu dane przez REvil, rosyjską grupę hakerską, znaną również pod nazwą Sodinokibi. Zażądali oni wówczas od producenta iPhone'ów 50 milionów dolarów, a w przypadku braku spełnienia tego żądania grozili ujawnieniem poufnych informacji. Oprócz tego inna grupa hakerska upubliczniła kody źródłowe Wiedźmina 3: Dziki Gon oraz Cyberpunka 2077. Szczęśliwie dla polskiego deweloepera posiadacze tych danych nie zamierzają zdradzać danych o pracownikach. Niewątpliwie powinniśmy dbać o nasze bezpieczeństwo w internecie stosując różne, silne hasła.

Niestety internauci raczej się tym za bardzo nie przejmują o czym świadczą statystyki z ubiegłego roku na najpopularniejsze hasła. Pierwszą lokatę znów zajęło "123456", drugie miejsce zajęło "123456789" a podium zamyka "picture1", które wyprzedziło "password". Spora część tych haseł powtarza się w corocznych zestawieniach więc to tylko obrazuje, że ludzie nie są zbyt kreatywni. ależy pamiętać, że chociaż takie hasła są łatwe do zapamiętania, to jednak można je złamać w ekspresowym tempie i dotyczy to zarówno odmian liczbowych pokroju „000000” lub „123123”.

Pokaż / Dodaj komentarze do: RockYou2021 - do sieci wyciekło ponad 8 mld skradzionych haseł

 0