Rok 2023 był najgorszym rokiem w historii branży komputerów PC

Rok 2023 był najgorszym rokiem w historii branży komputerów PC

Ubiegły rok nie był dobry dla rynku komputerów osobistych, a jedna z firm analitycznych określiła go jako najgorsze dwanaście miesięcy w historii branży. Ostatni kwartał 2023 r. dostarczył jednak powodów do optymizmu na przyszłość. To dobra wiadomość dla producentów komputerów PC, ale niekoniecznie dla konsumentów, bo ceny dysków SSD mają w tym roku wzrosnąć aż o 50% w związku ze wzrostem kosztów pamięci NAND.

Zaczynając od firmy analitycznej Gartner, rok 2023 był najgorszym rokiem w historii branży komputerów osobistych, a dostawy spadły o 14,8% rok do roku. W 2023 r. światowa sprzedaż komputerów PC wyniosła 241,8 mln sztuk, co oznacza spadek z 284 mln sztuk w 2022 r.

Ubiegły rok nie był dobry dla rynku komputerów osobistych, a jedna z firm analitycznych określiła go jako najgorsze dwanaście miesięcy w historii branży.

Gartner

Źródło: Gartner

Choć branża mocno oberwała w zeszłym roku w czwartym kwartale 2023 r. pojawił się promyk nadziei. Globalne dostawy wzrosły o 0,3% w porównaniu z rokiem poprzednim, kończąc ciągnący się dwa lata trend spadków kwartalnych dostaw.

Gartner

Źródło: Gartner

Jeśli chodzi o poszczególne firmy, liderem rynku w 2023 roku było Lenovo z blisko 25% udziałem. Po chińskim gigancie uplasowały się HP, Dell, Apple, Asus i Acer. Najlepsze wyniki w ubiegłym roku uzyskał HP, którego dostawy spadły „zaledwie” o 4,5%. Dell miał najgorsze 12 miesięcy, zaliczając spadek o 19,5%.

Gartner

Źródło: Gartner

Patrząc na analizę innej dużej firmy, IDC, z jej raportu wynika, że globalna sprzedaż komputerów PC spadła w zeszłym roku o 13,9%. To podobnie do szacunków Gartnera, ale IDC uważa, że ​​w czwartym kwartale 2023 r. dostawy spadły o 2,7%.

IDC

Źródło: IDC

Obie firmy zgadzają się, że rynek komputerów osobistych osiągnął najniższy poziom w 2023 r. po boomie wywołanym pandemią, ale w końcu wykazuje oznaki ożywienia. „Zapasy zostały znormalizowane w czwartym kwartale 2023 r., co było problemem nękającym branżę od dwóch lat. Ten subtelny wzrost sugeruje, że popyt i podaż w końcu się zrównoważyły. Jednak sytuacja ta prawdopodobnie ulegnie zmianie ze względu na przewidywaną podwyżkę cen komponentów w 2024 r., a także niepewność geopolityczną i gospodarczą” – powiedziała Mikako Kitagawa, dyrektor analityk w firmie Gartner. „Gartner przewiduje, że rynek komputerów osobistych powróci do wzrostu w 2024 r. w ujęciu rocznym”

Podwyżka cen komponentów, o której wspomina Kitagawa, prawdopodobnie dotyczy dysków SSD. W grudniu usłyszeliśmy, że ceny pamięci flash NAND mają wzrosnąć o co najmniej 50%, w związku z czym firmy spowalniają produkcję chipów NAND i DRAM, aby pomóc ustabilizować ceny i wyczyścić zapasy.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Rok 2023 był najgorszym rokiem w historii branży komputerów PC

 0