Rolnik symuluje krowom zielone łąki. VR coraz popularniejsze w hodowlach

Rolnik symuluje krowom zielone łąki. VR coraz popularniejsze w hodowlach

W zeszłym tygodniu agencja informacyjna w Turcji poinformowała, że ​​rolnik z tego kraju próbuje używać gogli VR, aby zmniejszyć niepokój u swoich krów i zwiększyć produkcję mleka. Metoda została zainspirowana tym, co rosyjscy rolnicy zaczęli robić kilka lat temu.

Państwowa agencja Anadolu informuje, że İzzet Koçak dopasował gogle VR do dwóch swoich krów. Koçak prowadził symulację letniego pastwiska dla krów, w tle przygrywając im muzykę klasyczną, aby oderwać ich umysły od gęstego upakowania zwierząt w oborze, co mogło powodować ich niepokój. 

Rolnik z Turcji próbuje używać gogli VR, aby zmniejszyć niepokój u swoich krów i zwiększyć produkcję mleka.

Aby dopasować headset przystosowany do głowy człowieka swoim krowom, Koçak użył po jednym urządzeniu na każde oko. Po około 10 dniach  zwierzęta podobno dawały więcej i lepszej jakości mleko (mówimy o wzroście wydajności z 22 litrów do 27 litrów mleka).

To nie jest jedna zupełnie nowy pomysł, ponieważ ten stosowany był już przez rolników z Moskwy, którzy w 2019 r. przeprowadzili podobny test. Rosyjscy rolnicy współpracowali z twórcami VR, aby stworzyć zestawy zaprojektowane specjalnie dla bydła i symulacji łąki przystosowane do wzroku krów, który różni się od tego, jak widzą ludzie.

Koçak planuje przenieść swój eksperyment do fazy próbnej, zamawiając w Moskwie zestawy słuchawkowe wystarczające na 10 krów. Jeśli to zadziała, planuje użyć VR na wszystkich swoich krowach. Z jednej strony może to poprawić samopoczucie psychiczne zwierząt w gospodarstwach — badania wykazały, że ich stan emocjonalny może wpływać na ich zdrowie i produkcję mleka. Z drugiej strony może to być po prostu plaster na problem, jakim jest traktowanie zwierząt w gospodarstwach przemysłowych.

 

Przypomina brytyjską propozycję z 2012 r., by hodować nieprzytomne kurczaki, które nie są świadome tego, że są hodowane w gęsto upakowanych magazynach. Niemniej jednak koncepcja życia krów w swoistym Matrixie wydaje się dość osobliwa. Ciekawe jak zwiększona wydajność krów przekłada się na dodatkowe koszty, jakie generują takie gogle VR? 

Pokaż / Dodaj komentarze do: Rolnik symuluje krowom zielone łąki. VR coraz popularniejsze w hodowlach

 0