Rosja chce przygotować własny system mobilny dla smartfonów

Rosja chce przygotować własny system mobilny dla smartfonów

Na Rosję od momentu wybuchu wojny w Ukrainie nałożono różne sankcje, które zabraniają jej korzystać z zachodnich technologii w tym oprogramowania. Federacja Rosyjska ma w związku z tym planować stworzenie własnego systemu dla smartfonów.

Mimo nałożonych na Rosję ograniczeń mieszkańcy tego kraju wciąż mogą bez problemu kupić chińskie smartfony od takich marek jak Xiaomi, Oppo, vivo czy Huawei, chociaż ten ostatni zamyka swój rosyjski oddział biznesowy. Federacja Rosyjska posiada już własny smartfon a niebawem ma do niego dołączyć autorski system mobilny. VK, Yandex, Sbierbank i Rostelecom planują założyć spółkę odpowiedzialną za przygotowanie oprogramowania bazującego na Androidzie, które zastąpi system Google i usługi Google Mobile Services (GMS). Rosyjski system dla smartfonów ma być pożądany przez Rosjan ze względu na jego kompatybilność z dużą bazą aplikacji. Istnieje wprawdzie Aurora OS oparta na Linuxie, lecz jest ona przeznaczona bardziej dla korporacji oraz sektora publicznego o wysokich wymaganiach bezpieczeństwa.

Rosja planuje opracować własny system mobilny.

Rosja

O planach Ministerstwa Rozwoju Cyfrowego, które stworzyć konsorcjum deweloperów do rozwoju krajowego ekosystemu mobilnego, poinformowało Kommersant powołując się na źródła w rządzie. VK, Yandex, Rostelecom odmówiły komentarza, a Sberbank i Ministerstwo Rozwoju Cyfrowego nie odpowiedziały Kommersantowi. VK i Sbierbank są zainteresowane przygotowaniem alternatywy dla GMS, choć formalnie konsorcjum jeszcze nie powstało. Nowy system nie stoi w sprzeczności z planami Rostelecom dotyczącymi rozwoju mobilnego ekosystemu opartego na systemie operacyjnym Aurora, który według źródła Kommersant w rządzie będzie wykorzystywany w sektorze korporacyjnym oraz publicznym „do pracy z wrażliwymi danymi”. Nowy OS zostanie natomiast skierowany na rynek konsumencki.

W grudniu rosyjski rząd uwzględnił projekt Rostelecom dotyczący stworzenia do 2030 r. krajowego ekosystemu mobilnego związanego z Aurora OS. Koszt projektu, który obejmuje produkcję 70 mln urządzeń, operator oszacował na 480 mld rubli. Władze Federacji Rosyjskiej chcąc stworzyć swój system mobilny bazujący na Androidzie podążą drogą Huawei, który po wprowadzeniu amerykańskich sankcji opracował HarmonyOS zawierający sklep z aplikacjami AppGallery oraz platformę Huawei Mobile Service (HMS). W 2021 roku liczba użytkowników AppGallery sięgnęła 580 mln, w sumie z usług HMS korzysta 730 mln osób, a w ich tworzenie zaangażowanych jest 5 mln programistów.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Rosja chce przygotować własny system mobilny dla smartfonów

 0