Rosja: Krowa z goglami VR to szczęśliwa krowa i mleka więcej daje...

Rosja: Krowa z goglami VR to szczęśliwa krowa i mleka więcej daje...

Branża rzeczywistości wirtualnej znacznie się rozwinęła, odkąd pierwsze pełnowymiarowe zestawy gogli pojawiły się na rynku kilka lat temu, ale dotyczy to nie tylko gier. VR jest wykorzystywana w medycynie, w branży  budowlanej i nieruchomościach, a nawet w rolnictwie i jak się właśnie okazało, również w hodowli zwierząt. Niektóre z tych zastosowań są nieco zaskakujące. Wystarczy spojrzeć na niedawny eksperyment przeprowadzony przez rosyjskich rolników w Moskwie. Podczas trwającego projektu, rolnicy wyposażyli swoje krowy w zmodyfikowane zestawy gogli VR, licząc na ogólną poprawę stanu emocjonalnego w stadzie.

Rosjanie wpadli na dość nietypowy pomysł. Aby poprawić nastroje w stadzie, wykorzystują gogle wirtualnej rzeczywistości, by bydło wirtualnie hasało sobie po skąpanych w słońcu zielonych pastwiskach...

Rolnicy połączyli siły z twórcami VR i weterynarzami, aby wykonać wiarygodną (dla krów) wizualizację pola w okresie letnim. Wyniki były obiecujące: zachowanie krów z pewnością poprawiło się, a eksperci zauważyli "zmniejszony niepokój" wśród zwierząt. Następnie rolnicy biorący udział w tym eksperymencie mają nadzieję sprawdzić, czy zestawy VR i wynikająca z ich użycia różnica nastroju doprowadzi do lepszej produkcji mleka u bydła. Nie wiemy jednak, kiedy rozpocznie się ta faza testu.

W przypadku tego eksperymentu podniesiono oczywiście kwestie etyczne, a sam pomysł stał się przedmiotem wielu dyskusji. Obrońcy wprowadzania nowych technologii mówią, że chcą poprawić warunki zwierząt hodowlanych. W końcu wiele farm na całym świecie jest bardziej zbliżonych do fabryk, a bydło w nich umieszczone nie zawsze żyje w najlepszych warunkach. Jesteśmy ciekawi waszego zdania na ten dość niecodzienny temat, nawet jeśli Wasze doświadczenia z krowami ograniczają się do otworzenia rano butelki mleka ;)

 

Pokaż / Dodaj komentarze do: Rosja: Krowa z goglami VR to szczęśliwa krowa i mleka więcej daje...

 0