Rosja krytykuje HP za zamknięcie lokalnej witryny internetowej. "Świat bojkotuje tę firmę"

Rosja krytykuje HP za zamknięcie lokalnej witryny internetowej. "Świat bojkotuje tę firmę"

Rosjanie krytykują HP za nagłe zamknięcie wsparcia dla użytkowników. Wskazują, że świat i tak bojkotuje HP za ich działania.

HP wstrzymało swoją działalność w Rosji i na Białorusi wkrótce po inwazji na Ukrainę w 2022 roku, podobnie jak wiele innych firm technologicznych. Technologiczny potentat zakończył już proces wycofywania się z Rosji, zamykając lokalną stronę internetową służącą do pobierania sterowników oraz uzyskiwania pomocy technicznej. W odpowiedzi Rosja złożyła skargę, sugerując, że HP nie ostrzegło o planowanym zamknięciu witryny. Dodatkowo, krajowe media podniosły kontrowersje dotyczące polityki firmy w zakresie atramentów do drukarek, sugerując, że "reszta świata bojkotuje HP".

Rosyjski portal CNews zauważa, że podczas gdy HP bojkotuje Rosję, reszta świata bojkotuje HP. Na stronie skupiono się na długotrwałych kontrowersjach wokół drukarek firmy, w tym na modelu subskrypcji atramentu oraz polityce zmuszania użytkowników do korzystania z wkładów HP.

 

Rosyjski rynek przynosił HP około 1 miliarda dolarów ze sprzedaży. Teraz, aby zastosować się do sankcji nałożonych przez USA, HP całkowicie wycofało się z rynku rosyjskiego. Próba uzyskania dostępu do rosyjskiej strony internetowej HP automatycznie przekierowuje odwiedzających do strony firmy w Kazachstanie, gdzie rosyjski jest jednym z dwóch najczęściej używanych języków. Użytkownicy mogą pobrać sterowniki do produktów HP z tej witryny, jednakże pomoc online nie jest dostępna. Podobnie, białoruska strona internetowa HP przekierowuje użytkowników na stronę w Kazachstanie.

Rosjanie oskarżają jednak firmę o brak informacji dla użytkowników o zamknięciu swojej rosyjskiej witryny internetowej, wskazując, że postępowanie HP stoi w sprzeczności z podejściem Microsoftu, który dał rosyjskim firmom około tygodnia na znalezienie nowych usług w chmurze, zanim zostaną usunięte z platformy.

Po zawieszeniu działalności, w trzecim kwartale 2022 roku HP odnotowało spadek 36% udziału w rosyjskim rynku drukarek, obniżając swój udział do 21%. Na pierwszym miejscu pojawiła się chińska firma Pantum z udziałem rynkowym wynoszącym 53%, w porównaniu z zaledwie 16% rok wcześniej. Drugie miejsce zajęła firma Epson z udziałem wynoszącym 22,1%, mimo że również wstrzymała eksport w 2022 roku.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Rosja krytykuje HP za zamknięcie lokalnej witryny internetowej. "Świat bojkotuje tę firmę"

 0