Rosja planuje całkowicie zbanować posiadanie i kopanie kryptowalut!

Rosja planuje całkowicie zbanować posiadanie i kopanie kryptowalut!

Rosyjski bank centralny ogłosił dzisiaj możliwy zakaz używania i wszelkiego rodzaju kopania kryptowalutna terytorium Rosji, powołując się na zagrożenia dla stabilności finansowej, dobrobytu obywateli i suwerenności polityki pieniężnej.

Początkowo rosyjski rząd walczył z cyfrowymi walutami, które wykorzystywano w terroryzmie i praniu brudnych pieniędzy. Rosja od lat argumentuje przeciwko kryptowalutom, twierdząc, że można je wykorzystać do prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu. Ostatecznie nadano im status prawny w 2020 roku, ale zakazano ich używania jako środka płatniczego. Bank centralny stwierdził, że popyt spekulacyjny determinuje przede wszystkim szybki wzrost kryptowalut i że noszą one cechy piramidy finansowej, ostrzegając przed potencjalnymi bańkami na rynku, zagrażającymi stabilności finansowej i obywatelom. Rosyjski bank centralny zasugerował, aby uniemożliwić jakimkolwiek instytucjom finansowym prowadzenie jakiejkolwiek działalności związanej z walutą cyfrową, nakazując wstrzymanie i zniechęcenie do wszelkich transakcji związanych ze sprzedażą i zakupem kryptowalut. Obejmuje to wszelkie giełdy, które działają głównie w kryptowalutach.

Rosja może wzorem Chin całkowicie zbanować kryptowaluty, jednocześnie wprowadzając swoją własną walutę cyfrową - Cyfrowego Rubla.

Binance, jeden z największych systemów wymiany kryptowalut, planuje otworzyć dialog z rosyjskim bankiem centralnym, aby chronić entuzjastów i użytkowników kryptowalut. "Na razie nie ma planów zakazania kryptowalut tak jak w Chinach. Zaproponowane przez nas podejście będzie wystarczające" - twierdzi Elizaveta Danilova, szefowa Departamentu Stabilności Finansowej Binance Obecnie nie ma żadnych ograniczeń dotyczących posiadania jakiejkolwiek kryptowaluty. Zakaz ten obciąży aktywnych użytkowników, którzy jako społeczność zgromadzili "roczny wolumen transakcji" przekraczający 5 miliardów dolarów. Bank centralny powiedział, że będzie współpracował z regulatorami w krajach, w których zarejestrowane są giełdy kryptowalut, w celu zbierania informacji o operacjach rosyjskich klientów. Wskazał na kroki podjęte w innych krajach, takich jak Chiny, w celu ograniczenia aktywności kryptowalut.

Joseph Edwards, szef strategii finansowej w firmie kryptograficznej Solrise Group, zbagatelizował doniesienia, mówiąc, że nikt poza Rosją się tym nie przejmie. "Moskwa, podobnie jak Pekin, od dawna zawsze wymachuje szablą w sprawie "zakazu kryptowalut", ale Rosja nigdy nie była filarem żadnego aspektu branży w taki sam sposób, jak Chiny – powiedział. Rosja jest trzecim co do wielkości graczem na świecie w wydobyciu bitcoinów, za Stanami Zjednoczonymi i Kazachstanem.

Bank Rosji twierdzi, że kopanie kryptowalut stworzyła problemy ze zużyciem energii. "Najlepszym rozwiązaniem jest wprowadzenie zakazu kopania kryptowalut w Rosji" – powiedział bank. W sierpniu Rosja odpowiadała za 11,2% globalnego hashrate bitcoinów. Warto podkreślić, że Rosyjski bank centralny planuje wypuścić własną walutę - cyfrowego Rubla.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Rosja planuje całkowicie zbanować posiadanie i kopanie kryptowalut!

 0