Rosja planuje eksperymentalnie całkowicie odciąć się od internetu

Rosja planuje eksperymentalnie całkowicie odciąć się od internetu

Niedawno zaproponowane zmiany w rosyjskim prawie, wprowadzają nowe możliwości dla dostawców usług, którzy otrzymają upoważnienie do całkowitego odcięcia Rosji od internetu. Nie ma tu pomyłki - rząd chce w razie potrzeby natychmiast odciąć cały kraj od komunikacji ze światem. o więcej - już wkrótce odbędzie się pierwszy test nowego pomysłu, by sprawdzić... co się wtedy stanie. Rząd chce mieć pewność, że będzie w stanie chronić interesy swoich obywateli przez zagranicznymi agresorami i sprawić, by cały ruch był przekierowany do wewnątrz. Pierwsze próby zaplanowano na nadchodzące tygodnie, jednak nie podano dokładnej daty. Celem całego eksperymentu jest zgromadzenie informacji i dostarczenie propozycji zmian do programy cyfrowej gospodarki, zanim zostanie ona przedstawiona w rosyjskim parlamencie.

Na odcięciu Rosjan od internetu skorzystają miliony graczy CS:GO ;)

Oprócz możliwości odłączenia się od internetu, nowe prawo wymaga od dostawców usług instalacji sprzętu do przekierowania całego ruchu sieciowego, tak by przechodził on przez Roskomnazor - rządową agencję odpowiedzialną za cenzurę i namierzanie aktywności internetowej obywateli. Władza chce móc kontrolować przesyłane informacje i mieć pewność, że nie wydostają się poza Rosję. Zasada działania ma być podobna do chińskiego rozwiązania Great Firewall, jednak tutaj nie zostanie zerwane połączenie, a przekierowane do wyizolowanego, wewnętrznego intranetu. Testy, które obejmą swoim zasięgiem cały kraj, nie były nigdy dotąd przeprowadzane i Rosyjscy specjaliści są dość mocno zaciekawieni efektem. Nie wiadomo, czy testy zakłócą łączność internetową wewnątrz Rosji, jednak wszyscy dostawcy usług zgodzili się wziąć udział w eksperymencie (i raczej nie mieli innego wyjścia).

Rosja co prawda posiada lokalną kopię DNS, więc teoretycznie Rosjanie wciąż powinni mieć dostęp do stron hostowanych w obrębie Runet (który jest rosyjskim intranetem). Rosyjscy dostawcy internetu od lat pracują nad możliwością całkowitego odłączenia, jednak póki co wciąż nie mają pewności jak to dokładnie przeprowadzić, by zminimalizować czas niedostępności usług. Putin oczekuje włączenia programu do obowiązujących przepisów, jednak zanim to nastąpi, chce on mieć pewność, że wszystko będzie działać zgodnie z planem. Rząd zgodził się również na pokrycie dodatkowych wydatków związanych z rozszerzeniem infrastruktury, która może być niezbędna do właściwego przekierowania ruchu.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Rosja planuje eksperymentalnie całkowicie odciąć się od internetu

 0