Rosja przeprowadziła testy własnej sieci Runet

Rosja przeprowadziła testy własnej sieci Runet

Według dostępnej informacji w Rosji 23 grudnia z powodzeniem przetestowano krajową alternatywę dla globalnego internetu, czyli tzw. Runet. Konkretne detale dotyczące tego sprawdzianu nie są jasne, aczkolwiek Ministerstwo Komunikacji podkreśliło, iż zwykli użytkownicy nie odczuli żadnych negatywnych skutków, z kolei wydarzenie miało związek z chęcią sprawdzenia stabilności sieci oraz szybkości transferu. Wychodzi na to, że ów test poszedł po myśli władz, ponieważ rosyjski minister komunikacji, Aleksiej Sokołow przyznał, że jego kraj jest gotowy na tego rodzaju alternatywę. Wyniki zostaną teraz przedstawione prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi. Co ciekawe pomysł stworzenia własnego internetu nie podoba się niektórym ekspertom uważającym, że może to prowadzić do jeszcze większego rozpadu światowego internetu. Taki pogląd ma profesor Alan Woodward z University of Surrey.

Rosjanie potwierdzili przeprowadzenie testów własnej sieci Runet mającej stanowić alternatywę dla internetu.

Rosja przeprowadziła testy własnej sieci Runet

Stwierdził on, iż coraz częściej państwa autorytarne pragną kontrolować dostęp do informacji, jaki mają ich obywatele zaś idealnym tego przykładem są Chiny czy Iran. Obawy ma także zastępca dyrektora HRW, Rachel Denber, który powiedział, że rząd stoi przed opcją cenzurowania treści, a nawet zmienienia rosyjskiego internetu w zamknięty system nie informując opinii publicznej o powodach tej decyzji. Jednak jak to zwykle w bywa zdania i w tej kwestii są podzielone. Warto podkreślić, iż Rosjanie nad Runetem pracują od dłuższego czasu natomiast w maju bieżącego roku Władimir Putin podpisał specjalną ustawę dotyczącą „suwerennego Runetu”, która weszła w życie 1 listopada.

Oficjalnym powodem wprowadzenia regulacji jest chęć zapobiegnięcia cyberatakom, a także utrzymania funkcjonowania internetu w Rosji w chwili, gdyby odcięto państwo od globalnej sieci. Za całość odpowiada tutaj krajowy regulator mediów i internetu Roskomnadzor. W praktyce przepisy zakładają, że w chwili zagrożenia np. katastrofą naturalną lub technologiczną przejmuje on scentralizowane zarządzanie rosyjskim internetem. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Rosja przeprowadziła testy własnej sieci Runet

 0