Rosja przygotowuje 128-rdzeniową platformę serwerową dla superkomputerów

Rosja przygotowuje 128-rdzeniową platformę serwerową dla superkomputerów

Rosja, zawsze pozostająca w tyle za resztą światowego przemysłu technologicznego, teraz zmaga się z dodatkowymi ograniczeniami wynikającymi z konfliktu z Ukrainą. Mimo tych trudności, doniesienia sugerują, że kraj ten rozpoczyna wczesny etap wdrażania nowej platformy superkomputerowej i chmury obliczeniowej, która ma zawierać do 128 rdzeni procesora na klaster serwerów. Jednak niejasne jest, gdzie te części komputerowe będą produkowane, ponieważ Rosja nie posiada zaawansowanych fabryk krzemu.

Szczegóły planów Rosji zostały podane przez CNews, który wydaje się być rosyjskim serwisem informacyjnym. Na ich stronie internetowej można znaleźć informacje o nowej platformie obliczeniowej o nazwie Basis, rozwijanej przez państwową firmę Roselectronics z wykorzystaniem „krajowych technologii”. Platforma ta ma być skalowalna i łączyć w sobie oprogramowanie oraz sprzęt. Każdy moduł Basis ma zawierać trzy serwery, z maksymalnie 128 rdzeniami procesora i 2 TB pamięci, choć szczegóły dotyczące architektury procesorów nie zostały ujawnione. Nie jest także jasne, czy będzie to konstrukcja monolityczna czy też chipletowa.

Nie jest jasne, skąd Rosja będzie zamawiać procesory do serwerów, ale najbardziej prawdopodobnym źródłem są Chiny.

Rosyjskie plany dotyczące rozmieszczenia serwerów opartych na platformie Basis obejmują przetwarzanie grafiki, pamięć masową o dużej pojemności oraz maszyny wirtualne, a także budowę superkomputerów przeznaczonych do „niestandardowych zastosowań”, co prawdopodobnie odnosi się do aplikacji wojskowych. Zgodnie z informacjami podanymi na stronie internetowej, proponowane rozwiązanie ma być skalowalne oraz zdolne do obsługi setek węzłów i tysięcy maszyn wirtualnych. Wszystkie połączone są za pomocą sieci o nazwie Angara, szybkiej sieci o niskim opóźnieniu opracowanej w Rosji.

Rosyjskie fabryki, według doniesień, wciąż pracują nad technologią około 65 nm, ale istnieje możliwość, że chipy pochodzić będą z Chin. TSMC nie ma możliwości eksportowania swojej technologii do Rosji, jednak Chiny nie mają takich ograniczeń, więc SMIC mógłby zapełnić tę lukę. Raporty sugerują, że firma już pracuje nad procesorem klasy 5 nm pomimo nałożonych sankcji, a także dysponuje dwoma generacjami technologii 7 nm.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Rosja przygotowuje 128-rdzeniową platformę serwerową dla superkomputerów

 0