Rosja ukarała Apple za wykorzystywanie wiodącej pozycji na rynku

Rosja ukarała Apple za wykorzystywanie wiodącej pozycji na rynku

Rosja nałożyła na Apple karę za wykorzystywanie wiodącej pozycji na rynku regionalnym. Rosjanie stwierdzili, że platforma App Store naruszyła antymonopolowe przepisy i zmusiła deweloperów aplikacji do korzystania z jednego systemu płatności.

Federalna Służba Antymonopolowa (FAS) uznała, iż Apple wykorzystuje wiodącą pozycję na rynku w regionie, by tłumić konkurencję. Rosyjski organ nałożył więc na producenta iPhone'ów karę w wysokości 17,4 miliona dolarów amerykańskich. Chodzi o blokowanie możliwości korzystania z alternatywnych systemów płatności i forsowania narzędzia Apple. W oficjalnym oświadczeniu regulator stwierdził, że „Zasady App Store zabraniają twórcom aplikacji w systemie mobilnym iOS informowania klientów aplikacji o możliwości płacenia za zakupy poza App Store, jak również używania alternatywnych metod płatności”.

Rosja ukarała Apple za praktyki antymonopolowe i zmuszanie deweloperów do korzystania z dostępnego w App Store systemu płatności.

Władimir Putin

Według Rosjan „firma zażądała od programistów usunięcia linków do własnych stron internetowych oraz zmiany funkcjonalności programów tak, aby formularze rejestracyjne nie prowadziły do zewnętrznych serwisów”. Podobne oświadczenie FAS wydał w lipcu zeszłego roku przeciwko innemu gigantowi technologicznemu, Google. Nadal nie jest jasne, w jaki sposób agencja będzie egzekwować tę karę, ponieważ Apple wycofało się z Rosji po inwazji na Ukrainę. Pewnie gigant z Cupertino odwoła się od tej decyzji, aczkolwiek rynek rosyjski obecnie nie jest dla niego istotny.

Federacja Rosyjska w lipcu 2022 roku nałożyła na Google karę 387 mln USD za nieusuwanie zakazanych treści. W połowie czerwca spółka zarejestrowana w Rosji kontrolująca lokalny oddział amerykańskiego giganta ogłosiła upadłość, do czego przyczyniły się kary m.in. z grudnia 2021 r., którą nałożył rosyjski sąd, opiewającą na 130 milionów dolarów za niestosowanie się do decyzji Roskomandzoru. W maju komornicy wszczęli postępowanie i zajęli majątek rosyjskiego oddziału Google na łącznie 9 mln USD.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Rosja ukarała Apple za wykorzystywanie wiodącej pozycji na rynku

 0