Rosja wprowadziła kontrowersyjne prawo o „suwerennym Runecie”

Rosja wprowadziła kontrowersyjne prawo o „suwerennym Runecie”

Jakiś czas temu media rozpisywały się o tworzeniu przez Rosję własnego niezależnego internetu. Oczywiście nie zabrakło głosów, jakoby tamtejszy rząd planował ograniczyć swoim obywatelom dostęp do globalnej sieci. Ustawa, którą prezydent Władimir Putin podpisał w maju bieżącego roku weszła w życie 1 listopada i według BBC nowe prawo ma dawać tamtejszym władzom opcję blokowania użytkownikom dostępu do treści zarówno z rosyjskiej sieci, jak i spoza niej. Teoretycznie tylko w wyjątkowych sytuacjach, ale w praktyce to ministerstwo łączności ma w tym przypadku najważniejszy głos. Oficjalnym powodem wprowadzenia regulacji jest chęć zapobiegnięcia cyberatakom, a także utrzymania funkcjonowania internetu w Rosji w chwili, gdyby odcięto państwo od globalnej sieci.

W Rosji weszła w życie ustawa o tzw. „suwerennym Runecie”, która oficjalnie ma utrzymać tamtejszy internet w sytuacji zagrożenia.

Rosja wprowadziła kontrowersyjne prawo o „suwerennym Runecie”

W momencie zagrożenia krajowy regulator mediów i internetu Roskomnadzor przejmie scentralizowane zarządzanie rosyjskim internetem. Przepisy zakładają m.in. katastrofy naturalne lub technologiczne. Przytoczony organ w ramach ustawy o „suwerennym Runecie” w momencie wystąpienia zagrożenia będzie filtrować ruch w sieci dzięki wykorzystaniu specjalnych systemów. W związku z tym lokalni operatorzy otrzymają odpowiedni sprzęt. Według Human Rights Watch (organizacji zajmującej się ochroną praw człowieka) urządzenie w dowolnej chwili umożliwi Roskomnadzorowi blokowanie dowolnej treści, którą rząd uzna za potencjalnie niebezpieczną. Ponadto według niektórych opinii pozwoli ono także krajowej administracji na masową inwigilację własnych obywateli.

Zastępca dyrektora HRW, Rachel Denber przyznał, że aktualnie władza stoi przed opcją cenzurowania treści, a nawet zmienienia rosyjskiego internetu w zamknięty system nie informując opinii publicznej o powodach tej decyzji. W jego ocenie zagraża to prawu obywateli rosyjskich do wolności wypowiedzi. NPR zauważa jednak, że wprowadzone przepisy są niezwykle trudne do egzekwowania bez względu na rzeczywiste intencje rządu. David Belson, starszy dyrektor ds. Badań i analiz internetowych w Internet Societ stwierdził, iż setki sieci łączą się w celu wymiany ruchu, przez co całkowite odizolowanie sieci jest niezwykle ciężkie do wykonania o ile w ogóle realne. Ekspert zauważa również, iż problemem mogą okazać się sami dostawcy niechętnie nastawieni do wdrożenia odpowiedniego systemu.

Warto jednocześnie podkreślić, że w Rosji pojawi się wykaz punktów ruchu internetowego między sieciami rosyjskimi, a także światowymi. I tak cały punkt ma przechodzić wyłącznie przez punkty zapisane w rejestrze z kolei, aby do niego trafić należy spełnić odpowiednie wymogi. Za powstanie tych zasad odpowiada Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB).

Pokaż / Dodaj komentarze do: Rosja wprowadziła kontrowersyjne prawo o „suwerennym Runecie”

 0