Rosja, po tym jak stała się pariasem również w branży technologicznej, stara się uniezależnić od zachodnich technologii, czego skutkiem jest opracowywanie własnego hardware'u i software'u. W kraju właśnie zadebiutował system operacyjny „M OS”, zaprojektowany specjalnie dla instytucji edukacyjnych. Ten opracowany został przez Departament Technologii Informatycznych Moskwy. System operacyjny oparty jest na jądrze Linuksa, a zespół 25 programistów pracował nad nim przez sześć miesięcy.
Jak podaje Giz China M OS jest już wdrażany w moskiewskich szkołach do obsługi komputerów osobistych, laptopów i paneli interaktywnych. Zespół projektantów Moskiewskiej Szkoły Elektronicznej (MES) również wspiera i rozwija M OS.
Rosja stara się uniezależnić od zachodnich technologii, czego skutkiem jest opracowywanie własnego hardware'u i software'u.
System operacyjny obejmuje popularne przeglądarki, takie jak Chromium i Mozilla Firefox, programy pocztowe, w tym Mozilla Thunderbird i Evolution, pakiety biurowe, takie jak P7-Office i LibreOffice, a także narzędzia do tworzenia zrzutów ekranu, nagrywania wideo z ekranu i pracy z plikami. M OS oferuje również unikalną funkcję, która pozwala na zróżnicowanie ról dla nauczycieli, rodziców i uczniów oraz wykorzystuje środowisko graficzne KDE. Obecnie konieczne jest uwzględnienie informacji o dystrybucji rosyjskiego systemu operacyjnego, a także o wpisaniu go do rejestru Ministerstwa Cyfryzacji.
Zespół projektowy MES zamierza utrzymać wsparcie dla systemu operacyjnego i zapowiada jego dalszy rozwój. Według CNews pojawienie się M OS jest ważnym kamieniem milowym na rosyjskim rynku oprogramowania. Rosjanie mają nadzieję, że dzięki zaawansowanym funkcjom zaprojektowanym specjalnie dla instytucji edukacyjnych, OS przyczyni się do trwającej transformacji cyfrowej w tym sektorze.
W rezultacie M OS działa już w prawie wszystkich moskiewskich szkołach i jest częścią projektu „Laptop dla każdego nauczyciela”, zastępując Microsoft Office w metropolitalnych szkołach. Nie jest to jednak jedyny rosyjski OS, wykorzystywany w krajowych segmencie edukacyjnym, bo istnieją również choćby Basalt SPO, Red Soft i Astra Linux.
Wszystkie cieszą się ostatnio dużym zainteresowaniem i na przykład liczba licencji Astra Linux OS wzrosła sześciokrotnie w porównaniu z tym samym okresem w 2021 r., a do szkół dostarczono około 150 000 licencji. Część osób wskazuje zaś, że M OS może być gorszy i mniej zaawansowany niż Astra Linux, argumentując, że tworzenie kolejnej dystrybucji Linuksa nie ma sensu. Jednak ban na zachodnie technologie sprawił, że wiele firm i instytucji próbuje się wykazać i ugrać coś dla siebie na tym kryzysie, stąd też pojawia się i wewnętrzna rywalizacja. Jak na razie M OS jest dodatkową opcją dla instytucji edukacyjnych i wkrótce może stać się bardzo popularnym wyborem, szczególnie jeśli taka będzie wola rosyjskich władz.
Pokaż / Dodaj komentarze do: Rosja wypuszcza własny system operacyjny o nazwie M OS