Rosja zakazuje sprzedaży urządzeń bez rosyjskiego oprogramowania

Rosja zakazuje sprzedaży urządzeń bez rosyjskiego oprogramowania

Rosja uchwaliła prawo zakazujące sprzedaży niektórych urządzeń, które nie posiadają wstępnie zainstalowanego rosyjskiego oprogramowania. Ustawa wejdzie w życie w lipcu 2020 roku, obejmując smartfony, komputery i smart TV. Zwolennicy nowych przepisów twierdzą, że celem jest promowanie rosyjskiej technologii i ułatwienie mieszkańcom kraju korzystania z kupowanych gadżetów. Istnieją jednak obawy związane z inwigilacją oraz możliwością wycofania się z rynku rosyjskiego wielu firm. Przepisy nie oznaczają, że urządzenia z innych krajów nie będą mogły być sprzedawane z ich normalnym oprogramowaniem - ale rosyjskie "alternatywy" będą musiały zostać równocześnie zainstalowane.

Rosja chce obowiązkowego instalowania rosyjskiego oprogramowania na komputerach i wszelkich urządzeniach "smart". Ma ono być preinstalowane, równocześnie z oryginalnym systemem. 

Ustawa została uchwalona w czwartek przez Dumę Państwową - niższą izbę parlamentu Rosji. Pełna lista urządzeń, których dotyczy problem, oraz rosyjskiego oprogramowania, które należy wstępnie zainstalować, zostanie określona przez rząd. Jeden ze współautorów ustawy, Oleg Nikołajew, wyjaśnił, w jaki sposób ma to pomóc rosyjskim użytkownikom: "Kiedy kupujemy złożone urządzenia elektroniczne, mają one już wstępnie zainstalowane indywidualne aplikacje, głównie te zachodnie: powiedział dla agencji prasowej Interfax - "Oczywiście, gdy ktoś je zobaczy ... może pomyśleć, że nie ma dostępnych krajowych alternatyw. A jeśli oprócz wstępnie zainstalowanych aplikacji zaoferujemy użytkownikom również rosyjskie oprogramowanie, będą mieli prawo wyboru".

Nowe przepisy spotkały się jednak z krytyką ze strony producentów i dystrybutorów w Rosji.  Stowarzyszenie firm handlowych i producentów elektrycznego sprzętu gospodarstwa domowego i sprzętu komputerowego (RATEK) stwierdziło, że nie będzie możliwe zainstalowanie rosyjskiego oprogramowania na niektórych urządzeniach oraz że międzynarodowe firmy stojące za gadżetami mogą opuścić rynek rosyjski z powodu wprowadzonych zmian. Inni zgłaszają obawy, że rosyjskie oprogramowanie może być wykorzystywane do szpiegowania użytkowników.

W ciągu ostatnich pięciu lat Rosja zaostrzyła przepisy dotyczące Internetu, w tym wymagając od wyszukiwarek usunięcia niektórych wyników wyszukiwania oraz wezwano dostawców usług do udostępniania kluczy szyfrowania przesyłanych wiadomości. Najnowsze przepisy pojawiają się zaledwie kilka tygodni po tym, jak kraj wprowadził nowe mechanizmy kontroli w internecie poprzez swoje prawo dotyczące "suwerennego internetu". Teoretycznie daje to urzędnikom szerokie uprawnienia do ograniczania ruchu w rosyjskiej sieci. Kreml twierdzi, że wszystko to poprawi bezpieczeństwo cybernetyczne, ale krytycy obawiają się, że rząd spróbuje stworzyć zaporę internetową podobną do tej w Chinach.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Rosja zakazuje sprzedaży urządzeń bez rosyjskiego oprogramowania

 0