Rosjanin przemycał do Moskwy elektronikę amerykańskiej broni

Rosjanin przemycał do Moskwy elektronikę amerykańskiej broni

Obywatel Rosji jest oskarżony o przemyt do Moskwy sprzętu mikroelektronicznego o wartości ponad 1,6 miliona dolarów za pośrednictwem firm fasadowych. Ten sprzęt miał potencjalnie służyć wsparciu działań wojennych w Ukrainie.

Amerykanie twierdzą, że do Rosji nielegalnie dostarczono wyświetlacze lunet snajperskich.

Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych postawił siedem zarzutów 51-letniemu Maximowi Marczence w związku z jego rzekomym uczestnictwem w programie mającym na celu nielegalne pozyskiwanie wyświetlaczy OLED z USA na rzecz użytkowników końcowych w Rosji. Wyświetlacze te mogą mieć zastosowanie w różnych dziedzinach, takich jak lunety celownicze, gogle noktowizyjne, optyka termowizyjna i inne systemy uzbrojenia. Marczenko i dwóch rosyjskich współpracowników prowadzili nielegalną sieć zakupów, która działała na terenie Rosji, Hongkongu i innych lokalizacji od maja 2022 roku do sierpnia 2023 roku. Celem głównym sieci były mikrowyświetlacze, które pochodziły od „konkretnej amerykańskiej firmy z siedzibą w hrabstwie Dutchess w stanie Nowy Jork”. Chociaż ta firma nie jest wymieniona w skardze prawnej, firma eMagin, która jest częścią firmy Samsung i ma siedzibę w hrabstwie Nowego Jorku, jest jednym z kluczowych producentów mikrowyświetlaczy OLED w Stanach Zjednoczonych.

„Skoncentrowaliśmy się na wyeliminowaniu sieci dostaw, które wspierają rosyjską maszynę wojenną” – oświadczył Matthew Axelrod, zastępca sekretarza ds. egzekwowania prawa eksportu. „Współpracując z naszymi federalnymi partnerami ds. egzekwowania prawa, będziemy nadal identyfikować i zakłócać próby Rosji korzystania z firm fasadowych w Chinach i innych miejscach w celu uniknięcia naszej kontroli”.

 

Po inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku, eMagin i jej zarząd zobowiązali się nie dostarczać swoich produktów klientom w Rosji ani klientom, którzy mogliby być pośrednikami. W związku z tym, Marczenko i jego wspólnicy rzekomo stworzyli wiele firm fasadowych, aby uniknąć zakazu firmy eMagin dotyczącego Rosji i obejść amerykańskie przepisy eksportowe. „Główną rolą Marczenki w sieci zaopatrzenia było utrzymywanie firm-przykrywek z siedzibą w Hongkongu” – podkreślono w dokumentach sądowych. Wśród tych firm fasadowych były Alice Components, Neway Technologies i RG Solutions.

W ramach rzekomego spisku, Marczenko, który mieszka w Hongkongu, pozyskiwał mikrowyświetlacze OLED od firmy eMagin. Jednak ukrywał fakt, że te urządzenia były przeznaczone do dostarczenia do Rosji i że płatności pochodziły z tego kraju.  W dokumencie oskarżenia nie wymieniono bezpośrednio żadnego z dwóch rzekomych współspiskowców. Pierwszy z nich pracuje dla Infotechnika, rosyjskiego sprzedawcy elektroniki, który ma wspólny adres fizyczny z firmą objętą sankcjami NPO Electronic Systems, która wspiera rosyjskie służby wojskowe. Rzekomy współspiskowiec nosi nazwisko Amy Chan i podaje się za menedżera ds. zakupów w firmie Alice Components. Drugi z rzekomych współspiskowców jest dyrektorem NCP Topaz, innej rosyjskiej firmy, która ma wspólny adres IP z Infotechnikiem, i jest 25-procentowym udziałowcem NPC Grant, kolejnej rosyjskiej firmy elektronicznej, na którą nałożono sankcje ze strony USA.

Marczenko i jego rzekomi współspiskowcy rzekomo przekazali amerykańskiemu producentowi informacje, że Alice Components wysyła swoje przesyłki do użytkowników końcowych w Chinach i Hongkongu na cele pozamilitarne, takie jak zastosowania w medycynie i weterynarii, aparaty cyfrowe oraz gry wideo.

Marczenko jest oskarżony o wiele przestępstw, w tym spisek mający na celu oszustwo na szkodę Stanów Zjednoczonych, pranie brudnych pieniędzy, przemyt towarów z USA, spisek mający na celu dokonanie oszustwa drogą elektroniczną i sam fakt oszustwa drogą elektroniczną. W przypadku skazania na wszystkie siedem zarzutów, grozi mu kara dożywotniego pozbawienia wolności. Obecnie przebywa w areszcie.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Rosjanin przemycał do Moskwy elektronikę amerykańskiej broni

 0