Rośnie skala piractwa w internecie, przodują Amerykanie. Jak wypada Polska?

Rośnie skala piractwa w internecie, przodują Amerykanie. Jak wypada Polska?

Wydawać by się mogło, że w ostatnim czasie zjawisko piractwa maleje, a to za sprawą większej świadomości samych użytkowników, ale także tańszego dostępu do legalnych treści, choćby przez serwisy streamingowe. Okazuje się jednak, że rzeczywistość wygląda nieco inaczej.

Firma Muso, która zajmuje się monitorowaniem globalnego poziomu piractwa w internecie, opublikowała swój najnowszy raport za ubiegły rok i z ich danych wynika, że w tym czasie skala korzystania z nielegalnych treści w zakresie muzyki, seriali i filmów wzrosła o 1,6% porównaniu do 2016 roku. Na wszelkiego rodzaju serwisach internetowych oferujących użytkownikom tego rodzaju pirackie treści zanotowano ponad 300,2 mld odsłon. Co ciekawe, największą popularnością wśród piratów cieszą się strony z "produkcjami telewizyjnymi", ponieważ w tym przypadku zanotowano w ubiegłym roku aż 106,9 mld wizyt, co stanowi 3,4% wzrost względem roku poprzedzającego. Jest to o tyle zaskakujące, że w dobie Netflixa i innych tego typu usług streamingowych spodziewać można było się mniejszego zainteresowania sięganiem po nielegalne źródła seriali, często w gorszej jakości.

To w USA występuje największa skala piractwa i Amerykanie mają sporą przewagę nad Rosjanami

Idąc dalej mamy pirackie serwisy muzyczne, które w zeszłym roku odwiedzono aż 73,9 mld razy i co więcej, to właśnie tutaj zarejestrowano największy wzrost popularności wynoszący aż 14,7% w porównaniu do 2016 roku. Analogicznie jak z serialami, także i tutaj oczekiwać można było spadku wynikającego z przesiadania się na legalne usługi typu Spotify czy Tidal, ale okazuje się, że pokusa "darmowych" treści wciąż jest bardzo duża. Podium zamykają strony z pirackimi filmami, które w 2017 roku mogą się pochwalić 53,2 mld wyświetleń i w tym przypadku mamy już do czynienia ze spadkiem wynoszącym 2,3%. Niestety Muso nie przedstawiło jak wygląda sytuacja w przypadku gier, ale wśród ciekawostek warto nadmienić, że coraz częściej internauci korzystają z nielegalnych treści na smartfonach (aż 87% odwiedzin w przypadku muzyki i 52% seriali). Nas cieszy także wypadnięcie Polski poza pierwszą dziesiątkę (w 2016 roku znaleźliśmy się na 7. miejscu) w rankingu krajów, gdzie zanotowano najwięcej odwiedzin na pirackich serwisach stronach. Top 10 w 2017 roku prezentował się następująco:

  • Stany Zjednoczone – 27,9 mld odsłon
  • Rosja – 20,6 mld odsłon
  • Indie – 17 mld odsłon
  • Brazylia – 12,7 mld odsłon
  • Turcja – 11,9 mld odsłon
  • Japonia – 10,6 mld odsłon
  • Francja – 10,5 mld odsłon
  • Indonezja – 10,4 mld odsłon
  • Niemcy – 10,2 mld odsłon
  • Wielka Brytania – 9,0 mld odsłon
Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Rośnie skala piractwa w internecie, przodują Amerykanie. Jak wypada Polska?

 0