Rosyjska firma nuklearna testuje Bobery. Komputery z procesorami Baikal

Rosyjska firma nuklearna testuje Bobery. Komputery z procesorami Baikal

Spółka-córka firmy Rosatom, należącej do rosyjskiego rządu i zajmującej się energią jądrową, testuje komputery PC od Delta Computers o nazwie Bober, które są oparte na procesorze zaprojektowanym przez rosyjską firmę Baikal Microelectronics i dystrybucji Linuksa zatwierdzonej do użytku przez agencje państwowe. W ten sposób Rosja stara się zastąpić zachodnie technologie objęte sankcjami własnymi rozwiązaniami - to jednak może nie być takie łatwe. 

Bober to mały komputer PC z chipem Baikal-M1 (BE-M1000) od Baikal Electronics i systemem operacyjnym Astra Linux Special Edition. Sprzęt może być wyposażony w do 64 GB pamięci DDR4 i do 16 TB pamięci na dane w ramach HDD i SSD. Urządzenie ma wiele portów USB typu A 2.0/3.0, złącza PS/2, RS-232, dwa porty Ethernet, wyjście HDMI oraz dwa złącza audio 3,5 mm do słuchawek i mikrofonów. Komputer można rozbudować za pomocą niskoprofilowych kart rozszerzeń PCIe 3.0 x8, takich jak karty graficzne. System wykorzystuje wyświetlacz LCD, przewodową klawiaturę i mysz.

Bober to mały komputer PC z chipem Baikal-M1 (BE-M1000) od Baikal Electronics i systemem operacyjnym Astra Linux Special Edition.

Rosyjska firma nuklearna testuje Bobery. Komputery z procesorami Baikal

"Koncern zakupił pierwszą partię domowych komputerów osobistych "Bober" opartych na procesorze Bajkał i przygotowuje się do wprowadzenia ich do infrastruktury koncernu energetycznego Rosenergoatom" - czytamy w oświadczeniu Rosatomu.

Beaver od Delta Computers nie wyróżniałby się niczym specjalnym, gdyby nie rosyjski SoC Baikal-M1. Baikal-M1 to dość dobrze znany procesor, który zawiera osiem rdzeni Arm Cortex-A57 z 8 MB pamięci podręcznej L3 działającej z częstotliwością 1,50 GHz i współpracuje z ośmioklastrowym układem graficznym Arm Mali-T628 z dwoma potokami wyświetlania. SoC, który wykorzystuje technologie z lat 2014-2015, jest wytwarzany przez TSMC przy użyciu procesu produkcyjnego klasy 28 nm. Warto odnotować jednak, że takie procesory nie mogą być wysyłane do rosyjskiego lub białoruskiego podmiotu z Tajwanu ze względu na ograniczenia nałożone przez rząd.

Chociaż Rosatom mógł zdobyć próbki Bobera, Delta Computers może mieć problem z uzyskaniem wystarczającej liczby procesorów, ponieważ właściciel Baikal Microelectronics zbankrutował pod koniec 2022 roku.

 

Warto zauważyć, że Delta nie jest jedyną rosyjską firmą, która opracowała komputer oparty na Baikal-M1, czyli procesorze, który nie jest produkowany masowo. Bitblaze, rosyjska marka specjalizująca się w serwerach, systemach pamięci masowej i stacjach roboczych, zaprezentowała swój przedprodukcyjny notebook Bitblaze Titan BM15 w sierpniu ubiegłego roku. Chociaż firma obiecała wprowadzić laptop do sprzedaży jeszcze w zeszłym roku, przy jego opisie na stronie producenta nadal widnieje status „w fazie rozwoju”.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Rosyjska firma nuklearna testuje Bobery. Komputery z procesorami Baikal

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł