Rosyjska firma prezentuje płytę główną przeznaczoną dla procesora Baikal BE-S1000

Rosyjska firma prezentuje płytę główną przeznaczoną dla procesora Baikal BE-S1000

Rosyjska firma Eliptech – były oddział największego w kraju dostawcy usług w chmurze, a także część kontrolowanego przez państwo banku Sber – opracowała nową płytę główną SSI MEB, ET113-MB, w której zainstalowano 48-rdzeniowy procesor Baikal BE-S1000, będący w stanie obsłużyć 768 GB pamięci DDR4-3200.

Procesor Baikal-S oferuje 48 rdzeni Arm Cortex-A75 i jest wytwarzany przy użyciu technologii 16 nm. SoC nie jest już ogólnodostępny z powodu „konfliktów geopolitycznych” i jak podaje IT Home, jest teraz używany w nowej płycie głównej serwera Eliptech.

Rosyjska firma Eliptech opracowała nową płytę główną SSI MEB, ET113-MB, w której zainstalowano 48-rdzeniowy procesor Baikal BE-S1000.

Rosyjska firma prezentuje płytę główną przeznaczoną dla procesora Baikal BE-S1000

Źródło: CNews

Bazowa częstotliwość procesora Baikal BE-S1000 wynosi 2,0 GHz z maksymalnym taktowaniem dochodzącym do 2,5 GHz i poborem mocy 120 W. Ten SoC obsługuje czterokierunkową równoległość i ma zintegrowany koprocesor, wykorzystujący architekturę RISC-V, do zarządzania danymi i oferowania bezpiecznego rozruchu. Sześć 72-bitowych interfejsów pamięci może obsłużyć łącznie 768 GB pamięci, po 128 GB w każdym kanale.

Rosyjska firma prezentuje płytę główną przeznaczoną dla procesora Baikal BE-S1000

Doniesienia wskazują, że jeśli chodzi o zachodnie odpowiedniki, to procesory Intel Xeon Gold 6148 i AMD EPYC 7351 są bardzo podobne. Intel Xeon Gold 6148 oferuje 20 rdzeni z trybem boost dochodzącym do 2,4 GHz, podczas gdy procesor AMD EPYC 7351 zapewnia 16 rdzeni i taktowanie do 2,9 GHz.

Nowa płyta główna Eliptech ET113-MB oferuje cztery porty U.2 (poza MOBO), umieszczając je w nietypowym układzie. Jeśli wspornik nie zostanie usunięty, instalacja zewnętrznych płyt na jego licznych gniazdach jest niemożliwa. ET113-MB oferuje również połączenia audio, które w przypadku użytku serwerowego nie są praktyczne, tym bardziej że ze względu na brak slotu na kartę graficzną raczej trudno będzie wykorzystać ten produkt w profesjonalnych stacjach roboczych. 

Na płycie głównej znajduje się pięć gniazd PCIe Gen4 x16 (4x4), jeden port USB 2.0 i dwa interfejsy 1 GbE, które umożliwiają płycie głównej sterowanie dyskami SSD PCIe Gen4 (x4) oraz kilkoma dyskami SSD lub SATA. Jeśli do płyty głównej zostaną podłączone dyski 2,5- i 3,5-calowe, użytkownik zacznie dostrzegać ograniczające możliwości płyty głównej ET113-MB. Kolejnym ograniczeniem jest to, że złącza SATA na płycie wymagają wtyczek w kształcie litery L, co jeszcze bardziej zmniejsza funkcjonalność.

Nie wiadomo, dlaczego płyta główna została stworzona, skoro rosyjskiego procesora Baikal nie można sprowadzić z lokalizacji źródłowej, czyli na Tajwanie, z powodu sankcji nałożonych po agresji na Ukrainę. Być może Rosja będzie szukać dostępnej technologii w swoich granicach, aby nadążyć za resztą świata, zwłaszcza w obecnym stanie. Niewykluczone, że nigdy się tego nie dowiemy, a ta płyta pozostanie produktem koncepcyjnym i obecnie nie będzie miała żadnego rzeczywistego zastosowania.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Rosyjska firma prezentuje płytę główną przeznaczoną dla procesora Baikal BE-S1000

 0