Baikal Electronics, rosyjski producent procesorów, ogłosił plany opracowania nowych procesorów dedykowanych sztucznej inteligencji (AI), które mają sprostać rosnącym potrzebom kraju w tej dziedzinie.
Baikal jak dotąd nie stworzył układu, który wywołałby prawdziwy podziw.
Andrey Evdokimov, dyrektor generalny Baikal Electronics, wyjaśnił, że firma utworzyła nowy dział specjalizujący się w opracowywaniu linii zaawansowanych układów scalonych (ASIC) dedykowanych aplikacjom związanym ze sztuczną inteligencją. Wartością tego przedsięwzięcia jest przyjęcie najlepszych istniejących praktyk architektonicznych, co ma zapewnić optymalną wydajność nowych procesorów. Według informacji pochodzących od byłego pracownika MCST, innego rosyjskiego producenta procesorów, projekt miałby trwać około trzech lat i potencjalnie wiązać się z kosztami w wysokości 2 miliardów rubli (ok. 21,25 miliona dolarów).
Rosjanie tworzą własny zespół, który ma opracować linię układów ASIC do zadań związanych z AI.
Jednym z kluczowych celów zespołu będzie stworzenie wszechstronnego ekosystemu oprogramowania, które będzie doskonale współgrać z nowymi procesorami. Dyrektor nie ujawnił jednak, czy układy ASIC będą bardziej zoptymalizowane pod kątem szkolenia, wnioskowania, czy też planowana linia procesorów ma wydajnie obsługiwać oba rodzaje obciążeń.
Obecnie w zastosowaniach AI to Nvidia dominuje na rynku, efektywnie kontrolując niektóre segmenty rozwiązań sprzętowych. Jednak eksport zaawansowanych produktów Nvidii, takich jak A100 i H100, do Chin i Rosji jest ograniczony przez amerykańskie przepisy dotyczące eksportu. Chociaż Nvidia opracowała wersje swoich procesorów graficznych A800 i H800 dostosowane do wymagań Chin, wydaje się, że te modyfikacje nie są dostępne dla rosyjskich klientów.
Nie widomo, kto mógłby zająć się produkcją.
Baikal Electronics widzi w tej sytuacji szansę na zaspokojenie rosnących potrzeb Rosji w dziedzinie sprzętu AI w przyszłych latach. Jednak nie jest jasne, gdzie firma planuje produkować swoje układy AI. W związku z ograniczeniami dostaw zaawansowanych procesorów do Rosji i Białorusi, wykluczone są tajwańskie TSMC i UMC. Ze względu na sankcje nałożone na Rosję przez Stany Zjednoczone i Europę, amerykańskie firmy Intel i GlobalFoundries również nie wchodzą w grę. Teoretycznie chińska firma SMIC mogłaby być potencjalnym producentem dla Baikal, choć mogłaby odrzucić takie zamówienia z obawy przed ewentualnymi konsekwencjami ze strony USA.
Pokaż / Dodaj komentarze do: Rosyjski Baikal Electronics chce konkurować z NVIDIĄ. Stworzą układy do zadań AI