Równoczesne premiery gier na PS5 i PC? Jasna deklaracja Sony

Równoczesne premiery gier na PS5 i PC? Jasna deklaracja Sony

Jeszcze kilka lat temu nie do pomyślenia było, żeby gra dostępna wyłącznie na PlayStation ukazała się na innej platformie sprzętowej, a jednak. Od dłuższego czasu Sony wydaje głównie starsze produkcje także na PC. Czy jest jednak szansa na równoczesną premierę na PS5 i komputerach?

Premiery gier jednocześnie na PC i PS5? Na razie nie ma co na to liczyć

Dotychczas Sony wydało na PC sporo gier wcześniej zarezerwowanych dla konsol PlayStation, na tej liście są m.in. Horizon Zero Dawn, Marvel's Spider-Man, Uncharted 4 wraz z dodatkiem czy God of War (2018). Niestety na razie nie mamy co liczyć na zagranie w God of War: Ragnarok czy Marvel's Spider-Man 2. Gracze oczekujący jednoczesnego debiutu gier na PlayStation 5 i PC poczują rozczarowanie. Sony nie zmieni swojej dotychczasowej strategii zakładającej udostępnianie gier na komputerach dwa-trzy lata po wydaniu PS5. Szef PlayStation, Jim Ryan, powiedział serwisowi Famitsu, że firma nadal będzie priorytetowo traktować konsolę i w pierwszej kolejności publikować gry na nią.

Sony zamierza utrzymać swoją strategię wydawania gier na PC jakiś czas po premierze na PlayStation 5.

Dodał, że strategia działa dobrze dla firmy, pomimo niedawnej wpadki z The Last of Us Part 1, który nie był dobrze zoptymalizowany na PC i działał kiepsko. Ryan stwierdził, iż priorytetem marki PlayStation jest tworzenie gier na wyłączność PS5, których liczba będzie rosła. Twierdzi również, że fani powiedzieli mu, że dwu- lub trzyletnie opóźnienie między wersjami gier takich jak God of War czy Spider-Man na PlayStation i PC jest „do zaakceptowania”. Użytkownicy ciepło przyjęli większość portów Sony na PC, takich jak Returnal czy Spider-Man, m.in. ze względu na dodatkowe funkcje zarezerwowane dla komputerów.

Wciąż sporo gier pozostaje dostępnych wyłącznie na PlayStation

Sony może argumentować, że dodatkowy czas pozwala studiom dopracować swoje konwersje. W przypadku The Last of Us Part 1 winny może być też brak doświadczenia ze strony Naughty Dog. Flagowe gry Sony, które pozostają dostępne wyłącznie na PlayStation, to God of War: Ragnarok, Horizon II: Forbidden West, Gran Turismo 7, Ghost of Tsushima, Ratchet & Clank: Rift Apart, Demon's Souls i Bloodborne.

Warto wspomnieć o wycieku, który ujawnił dowody na to, że Sony od dawna posiada wewnętrzną wersję Bloodborne na PC, ale nie jest jasne, kiedy i czy firma może kiedykolwiek ją wydać. Podejście Sony do gier komputerowych ostro kontrastuje z podejściem Microsoftu. Gigant z Redmond wydaje swoje gry jednocześnie na Xboxie i PC.

Wydawanie gier na PC to dla Sony opłacalny biznes

Podczas gdy część graczy naiwnie uważa, że Sony wydając swoje gry na komputerach chce zdobyć serca osób grających na tej platformie sprzętowej, prawda jest zgoła odmienna i brutalna. Decydującym czynnikiem pozostaje chęć dodatkowego zarobku. Japońska korporacja w pierwszej kolejności udostępnia produkcje na konsolach PlayStation i na nich generuje lwią część zysków, z kolei jakiś czas po tym wydaje dany tytuł także na PC, by zainteresować graczy daną marką i zachęcić do kupna konsoli, na którą powstaje kontynuacja np. God of War: Ragnarok oraz oczywiście wygenerować dodatkowy przychód. A ten jak pokazują dane jest niemały.

Dział PC w PlayStation urósł do rangi "istotnego biznesu" przedsiębiorstwa i przykładowo Marvel's Spider-Man na komputerach sprzedał się w nakładzie 1,5 mln egzemplarzy, natomiast po The Last of Us Part 1 sięgnęło 368 tysięcy ludzi. Mało, ale gra dopiero zaczyna raczkować na PC, a ponadto miała problemy z optymalizacją, więc gracze czekają na naprawienie błędów oraz poprawę wydajności.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Równoczesne premiery gier na PS5 i PC? Jasna deklaracja Sony

 0