Royole FlexPai to pierwszy składany smartfon i to z układem Snapdragon 8150

Royole FlexPai to pierwszy składany smartfon i to z układem Snapdragon 8150

Właśnie doczekaliśmy się zapowiedzi pierwszego składanego smartfona z elastycznym wyświetlaczem, czyli FlexPai od Royole. W zalewie przecieków na temat tego typu urządzeń od Samsunga czy LG, pisałem, że nie zdziwiłoby mnie, gdyby koreańscy giganci uprzedzeni zostali przez jeden z mniejszych chińskich podmiotów i tak też się stało. Warto jednak podkreślić, że, pomimo iż firma Royole nie posiada tak rozpoznawalnej marki jak wymienione przedsiębiorstwa, to nie jest zupełnie anonimowym tworem. Założona została bowiem już w 2012 roku przez grupę inżynierów Stanforda i zajmuje się m.in. produkcją wyświetlaczy. Nie da się jednak ukryć, że za sprawą nowego produktu o nazwie FlexPai po raz pierwszy zrobiło się głośno o Royole na zachodnich rynkach, choć na stronie firmy, wśród jej osiągnięć, wymieniane są najcieńszy na świecie kolorowy i elastyczny wyświetlacz AMOLED czy pierwszy zakrzywiony dashborad samochodowy bazujący na elastycznej elektronice.

FlexPai posiada 7,8-calowy panel AMOLED o rozdzielczości 1920 x 1440  pikseli (proporcje 4:3), składany na pół do rozmiaru 4 cali.

Wróćmy jednak do FlexPai, który posiada 7,8-calowy panel AMOLED o rozdzielczości 1920 x 1440  pikseli (proporcje 4:3), składany na pół do rozmiaru 4 cali, czyli w pierwszym trybie otrzymujemy praktycznie niewielki tablet, a w drugim smartfon (także z niewielkim wyświetlaczem, jak na dzisiejsze standardy). Sam panel składany jest w połowie i choć po rozłożeniu urządzenie mierzy tylko 7,6 mm grubości, to w trybie smartfona obie części nie przylegają do siebie zupełnie na płasko, więc w najgrubszym miejscu w takim wypadku mierzy wyraźnie więcej niż 15,2 mm. Co ciekawe jednak, sami możemy zdecydować, z której połówki chcemy skorzystać po złożeniu FlexPai, gdyż jedna oferuje nieco większy ekran, druga zaś podwójny aparat, który można wykorzystać do selfie i wideorozmów (zestaw składający się z 16 MP + 20 MP sensora, gdzie ten drugi posiada teleobiektyw). Oprogramowanie (Water OS) przełącza się zaś na użytkowaną połówkę, wyświetlając na drugiej tapetę.

To jednak nie wszystko, co ten produkt ma do zaoferowania, ponieważ FlexPai napędzany jest przez pierwszy 7 nm układ mobilny od Qualcomm, czyli Snapdragon 8150 (następca Snapdragon 845). Ten wspomagany będzie przez 6 GB lub 8 GB pamięci RAM i otrzyma 128 GB, 256 GB lub 512 GB na dane z możliwością dodatkowego rozszerzenia pamięci wewnętrznej za pomocą karty pamięci microSD. Za czas pracy odpowiada tu bateria o pojemności 3800 mAh z opcją superszybkiego ładowania Ro-Charge. Całości dopełniają port USB typu C (niestety brakuje złącza słuchawkowego minijack) oraz system operacyjny Android 9 Pie ze wspomnianą nakładką Water OS. Warto dodać, że producent zapewnia, że zawias zastosowany w FlexPai bez problemów wytrzymuje ponad 200 000 złożeń sprzętu. Ten nie będzie jednak tani, ponieważ za najtańszą wersję (6 GB RAM i 128 GB na dane) zapłacić trzeba ok. 1300 USD, a najmocniejszą (8 GB RAM i 512 GB na dane) ok. 1865 USD. Pierwsze dostawy mają ruszyć jeszcze w grudniu. Jak to mówią, pierwsze koty za płoty, ale mamy nadzieję, że Samsung i LG dostarczą na rynek coś bardziej dopracowanego w kwestii designu, ponieważ, mówiąc wprost, Royole FlexPai raczej nie zachwyca, szczególnie gdy użytkowany jest jak smartfon.

Royole FlexPai to pierwszy składany smartfon i to z układem Snapdragon 8150

Pokaż / Dodaj komentarze do: Royole FlexPai to pierwszy składany smartfon i to z układem Snapdragon 8150

 0