Rozpoczęto procedurę ekstradycyjną córki założyciela Huawei

Rozpoczęto procedurę ekstradycyjną córki założyciela Huawei

Dyrektor finansowa i jednocześnie córka założyciela Huawei Meng Wanzhou została zatrzymana przez kanadyjskie władze na początku grudnia ubiegłego roku na wniosek Stanów Zjednoczonych. Od tamtej pory oczekuje ona w areszcie domowym na ewentualną ekstradycję do USA, która jak się okazuje najpewniej dojdzie do skutku. Departament Sprawiedliwości Kanady ogłosił bowiem, że wydał zgodę na rozpoczęcie odpowiedniej procedury ekstradycyjnej. „Decyzja nastąpiła po wnikliwym oraz sumiennym przeanalizowaniu materiałów dowodowych w całej sprawie” - stwierdzono w opublikowanym komunikacie. Dodatkowo władze Kanady określiły przedstawione przez USA materiały jako „wystarczające". Dalsze postępowanie zależy teraz od sędziego, który ustali, czy proces ekstradycyjny będzie kontynuowany.

Władze Kanady poinformowały o wszczęciu procedury ekstradycyjnej córki założyciela oraz wiceprezes Huawei, Meng Wanzhou.

Rozpoczęto procedurę ekstradycyjną córki założyciela Huawei

Przypomnijmy, iż córce Ren Zhengfei zarzuca się m.in. oszustwa, a także omijanie sankcji nałożonych przez Amerykanów na Iran, których miała dopuścić się w latach 2009-2014 będąc związanym z firmą Skycom. Co ciekawe Huawei został również oskarżony w osobnym trybie o kradzież własności intelektualnej należącej do T-Mobile. Niestety nie stanowi to większego zaskoczenia, ponieważ popularnemu producentowi wielokrotnie zarzucano podobne praktyki w stosunku do innych firm np. Cisco czy Motoroli. Oczywiście przedsiębiorstwo pozostaje pod intensywną obserwacją rządu USA, a agencje wywiadowcze opisują Huawei jako potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. W konsekwencji mówi się o wydaniu decyzji przez prezydenta Donalda Trumpa ograniczającej sprzedaż technologii 5G przez wspomniane przedsiębiorstwo.

Postać założyciela Huawei dla wielu wydaje się nieco kontrowersyjna choćby z tego względu, iż w odległej przeszłości był on powiązany z chińską partią Armii Ludowo-Wyzwoleńczej, a dziś w pełni popiera jej działania. Jednak jak sam twierdzi osobiście nigdy nie byłby w stanie uczynić nic co mogłoby zaszkodzić światowemu bezpieczeństwu identycznie jak jego córka, której prawnicy odpierają wszelkie zarzuty twierdząc, że jest ona niewinna. Meng podejmie więc walkę by nie pojawić się w Stanach Zjednoczonych pod przymusem i to dość kiepskiej w roli oskarżonej. Oświadczenie w sprawie pozytywnej decyzji o ekstradycję wydały też Chiny domagając się jej natychmiastowego wstrzymania.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Rozpoczęto procedurę ekstradycyjną córki założyciela Huawei

 0