RTX 4090 bije kolejne rekordy i jest dwa razy szybszy od RTX 3090

RTX 4090 bije kolejne rekordy i jest dwa razy szybszy od RTX 3090

Choć karty graficzne obecnie przede wszystkim kojarzone są z grami oraz kopaniem kryptowalut, to ich zastosowanie obejmuje zdecydowanie więcej obszarów. GPU może na przykład być wykorzystywane do łamania haseł, a nowe GeForce'y robią to niesamowicie szybko.

Sam Croley, który zajmuje się bezpieczeństwem, dokonał porównania najnowszego flagowca NVIDII ze starszym układem RTX 3090, który jak dotąd był rekordzistą w szybkości łamania haseł. Nowy RTX 4090 jest dwukrotnie szybszy niemal w każdym testowanym algorytmie. GPU zostało przetestowane pod kątem dobrze znanego protokołu uwierzytelniania New Technology LAN Manager (NTLM) Microsoftu, a także funkcji łamania haseł Bcrypt. Wszystkie testy zostały przeprowadzone przy użyciu Hashcat v6.2.6 w trybie benchmarku. Hashcat to dobrze znane i szeroko stosowane narzędzie do łamania haseł, używane przez administratorów systemów, specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa i cyberprzestępców do testowania lub odgadywania haseł użytkowników. Złamane hasła były zgodne z najlepszymi praktykami bezpieczeństwa i zawierały losowe wielkości liter, symbole i cyfry.

RTX 4090 jest dwukrotnie szybszy od RTX 3090 w łamaniu haseł. Zestaw 8 kart RTX 4090 pozwala wykonać 200 miliardów iteracji ośmioznakowego hasła w ciągu zaledwie 48 minut.

Maszyna testowa do łamania haseł była złożona z aż ośmiu kart graficznych RTX 4090, pozwalając wykonać 200 miliardów iteracji ośmioznakowego hasła w ciągu 48 minut. Osiągnięty wynik poniżej jednej godziny jest 2,5 raza szybszy niż poprzedni rekord RTX 3090. Oba pomiary porównawcze przeprowadzono przy użyciu wyłącznie dostępnego na rynku sprzętu GPU i związanego z nim oprogramowania.

Oprogramowanie Hashcat zapewnia kilka rodzajów ataków, które mają na celu ułatwienie odzyskiwania hasła lub, w zależności od użytkownika, nieautoryzowanego dostępu do kont innych osób. Ataki obejmują m.in. ataki słownikowe ataki oparte na regułach i ataki typu brute force. Choć złamanie 8 znakowego hasła w ciągu zaledwie 48 minut może brzmieć naprawdę złowieszczo i jasno pokazuje, że należy stosować dużo dłuższe hasła, to trzeba pamiętać, że tego typu ataki mają obecnie głównie zastosowanie jedynie w scenariuszach offline.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: RTX 4090 bije kolejne rekordy i jest dwa razy szybszy od RTX 3090

 0