RTX 4090D bez możliwości overclockingu. To nie jedyne zmiany

RTX 4090D bez możliwości overclockingu. To nie jedyne zmiany

NVIDIA szykuje specjalnie przygotowaną wersję GeForce'a RTX 4090, która ma być dostępna jedynie w Chinach. W sieci pojawia się coraz więcej szczegółów na temat tego modelu. RTX 4090D ma być zablokowany w kwestii overclockingu. Karta podobno otrzyma również niższe TGP od pierwowzoru.

RTX 4090D - flagowiec z ograniczeniami

NVIDIA musiała się nieco ugiąć w związku z nałożonymi na Chiny ograniczeniami eksportowymi. Aby GeForce RTX 4090 mógł być dalej dostarczany do Państwa Środka, Zieloni muszą wprowadzić pewne zmiany. NVIDIA nie zamierza jednak mieszać oferując dwa różne warianty danego modelu pod tą samą nazwą. Właśnie dlatego przygotowywany jest GeForce RTX 4090D. Dla tych, którzy nie wiedzą, jest to specjalny wariant topowej karty graficznej NVIDII dla graczy. Od poprzednika odróżniać będzie go słabsza specyfikacja, która musiała się zmienić, aby spełnić wymogi związane ze wspomnianymi ograniczeniami. Pierwsze informacje na temat modelu RTX 4090D pojawiły się tydzień temu. Jeszcze wczoraj jeden z leaksterów zdradził natomiast, że prace nad tą konstrukcją mają się dobrze i nie ma żadnych opóźnień. Informator napisał również, że RTX 4090D będzie oferował bazowy zegar 2280 MHz i boost 2520 MHz.

Specjalny wariant dla Chin ma być modelem, którego nie będzie można podkręcać. NVIDIA podobno zablokuje tę opcję.

RTX 4090

W sieci pojawiły się też szczegóły na temat innych parametrów technicznych tej karty. Specjalny wariant dla Chin ma być modelem, którego nie będzie można podkręcać. NVIDIA podobno zablokuje tę opcję. Prawdopodobnie ma to związek z samymi ograniczeniami. Zmiana taktowania może bowiem zwiększyć wydajność, a przecież Zieloni starają się uzyskać odwrotny efekt chociażby poprzez zmniejszanie ilości jednostek CUDA.

Mniejsza wartość TGP

Co więcej, GeForce RTX 4090D ma również cechować się nieco mniejszą wartością TGP od swojego pierwowzoru. W przypadku zwykłego RTX-a 4090 TGP to 450 W. W wersji 4090D ta wartość ma natomiast być zmniejszona do 425 W. Jeśli chodzi o procesor graficzny, który będzie stanowił bazę tytułowej karty, to ma nim zostać model AD102-250. Mówi się, że próbki testowe tego układu zostaną dostarczone partnerom NVIDII jeszcze w tym tygodniu. To z kolei może natomiast oznaczać zbliżający się wysyp kolejnych przecieków.

Wiele wskazuje na to, że premiera RTX-a 4090D faktycznie może odbyć się już w styczniu 2024 roku. Model ten będzie oczywiście dostępny jedynie w Chinach, gdzie jego koszt zostanie podobno taki sam, jak w przypadku zwykłego RTX-a 4090. Gorsza specyfikacja za tę samą cenę nie wydaje się zbyt optymistycznym scenariuszem. Gdyby jednak NVIDIA nie postanowiła stworzyć specjalnej wersji, na rynku chińskim zabrakłoby w ogóle karty GeForce RTX 4090.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: RTX 4090D bez możliwości overclockingu. To nie jedyne zmiany

 0