RTX 4090D - specjalna wersja dla Chin jest "na dobrej drodze"

RTX 4090D - specjalna wersja dla Chin jest "na dobrej drodze"

NVIDIA ma szykować specjalnie przygotowany dla Chin wariant GeForce'a RTX 4090. Karta ta została nazwana RTX 4090D, gdzie D oznacza "Dragon". Teraz jeden z leaksterów twierdzi, że ów model jest na dobrej drodze i nie pojawiły się żadne opóźnienia. Ujawniona została także część specyfikacji.

RTX 4090D

Jeszcze pod koniec ubiegłego miesiąca informowaliśmy o szykowaniu przez NVIDIĘ specjalnej wersji karty graficznej GeForce RTX 4090. Przyczyną do uruchomienia prac nad nowym wariantem było to, że flagowiec Zielonych musi być odpowiednio zmodyfikowany, aby nie naruszać ograniczeń eksportowych nałożonych przez Stany Zjednoczone na Chiny. Właśnie tak powstał RTX 4090D. Jak widać, nazwa jest praktycznie ta sama, a jedyną różnicę w tej kwestii stanowi dopisek w postaci litery "D", która ma być skrótem od "Dragon".

Według MEGAsizeGPU, GeForce RTX 4090D będzie pracował z bazową częstotliwością wynoszącą 2280 MHz, co paradoksalnie jest wartością nieco wyższą od wyjściowej wersji tej karty. Zegar boost modelu "Dragon" ma być natomiast identyczny, czyli 2520 MHz.

GeForce RTX 4090

Więcej zmian doszukać będzie można się w specyfikacji technicznej. RTX 4090D ma bowiem korzystać z okrojonego procesora graficznego AD102. Specjalna wersja dla Chin otrzyma tym samym mniej rdzeni CUDA. Niestety na tę chwilę nie wiemy, o ile. Kolejne szczegóły w temacie specyfikacji tego modelu dostarczył teraz znany leakster MEGAsizeGPU. Według niego GeForce RTX 4090D będzie pracował z bazową częstotliwością wynoszącą 2280 MHz, co paradoksalnie jest wartością nieco wyższą od wyjściowej wersji tej karty. Zegar boost modelu "Dragon" ma być natomiast identyczny, czyli 2520 MHz.

Premiera i cena

Na tym jednak nie kończą się informacje od MEGAsizeGPU. Poinformował on również, że RTX 4090D jest na dobrej drodze i nie występują żadne opóźnienia. Wygląda zatem na to, że model ten trafi do chińskich odbiorców zgodnie z założeniami. Czyli kiedy? Według nieoficjalnych doniesień karta ta zadebiutować ma gdzieś w przyszłym roku. Wcześniejsze przecieki sugerowały styczeń. Mówi się też, że RTX 4090D będzie dostępny dokładnie w tej samej cenie, jaką trzeba było zapłacić za zwykłego RTX-a 4090, czyli 12 999 RMB (ok. 7370 zł).

Zdaje się, że premiera specjalnej wersji dla Chin nie będzie hucznie ogłaszana przez NVIDIĘ. Zieloni zdecydują się raczej na ciche wprowadzenie tego wariantu, po prostu rozpoczynając wysyłki i informując o tym uprzednio partnerów. Ma być to w końcu bardzo podobny do pierwowzoru układ, w dodatku dostępny jedynie w Chinach. Ciekawe tylko, jak duże będą różnice w wydajności między tymi dwiema bliźniaczymi kartami.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: RTX 4090D - specjalna wersja dla Chin jest "na dobrej drodze"

 0