RTX A500 w niewielkiej obudowie od Adlink to dość specyficzna konstrukcja, którą właśnie przetestowano. Okazuje się, że przy TGP na poziomie zaledwie 25 W radzi sobie naprawdę dobrze.
Adlink RTX A500, czyli kieszonkowa karta graficzna
A co gdyby tak zamknąć stosunkowo mocne GPU w naprawdę niewielkiej obudowie i umożliwić podłączenie go za pośrednictwem Thunderbolt? Taką konstrukcję posiada w swojej ofercie firma Adlinktech. Urządzenie wykorzystuje kartę graficzną NVIDIA RTX A500 (Ampere GA107) oferującą 2048 jednostek CUDA, 64 rdzenie Tensor oraz 16 rdzeni RT.
Z testów wynika, że RTX A500 gwarantuje znacznie lepszą wydajność od układu Intel Iris Xe wyposażonego w 96 jednostek wykonawczych.
Bazowy zegar tego układu to 435 MHz. Maksymalnie przyspiesza natomiast do 1335 MHz. Na pokładzie znalazły się 4 GB pamięci GDDR6 pracującej przy 64-bitowej magistrali. Bardzo istotna w tym przypadku - ze względu na miniaturowy rozmiar samej karty, jak i jej obudowy - jest wartość TGP, która wynosi 25 W. Jeśli chodzi o połączenie z komputerem, tutaj postawiono na Thunderbolt 3. Adlink RTX A500 może wykorzystać do 4 linii PCIe 3.0.
Miniaturowy RTX A500 w testach
Możliwości tego niewielkiego produktu od Adlink zostały właśnie sprawdzone przez serwis StorageReview. Jako benchmarki wykorzystano Luxmark Hall, Luxmark Food oraz Procyon AI Interface. Z testów wynika, że RTX A500 gwarantuje w tych benchmarkach znacznie lepszą wydajność od układu Intel Iris Xe wyposażonego w 96 jednostek wykonawczych. W pierwszym z nich mówimy o wzroście wydajności na poziomie 117%. w Luxmark Food osiągi względem Intel Iris Xe urosły o 111%. Największą różnicę odnotowano w teście Procyon, gdzie układu Intela zdobył 59 punktów, a RTX A500 264 punkty.
Niestety względem laptopowego RTX A5000, Adlink RTX A500 wypada już blado. Krótko mówiąc, przesiadka z miniaturowego RTX A500 na model RTX A5000 gwarantuje we wspomnianych testach skok wydajności o średnio 200%.
Kieszonkowy RTX A500 od Adlink to bez wątpienia jedno z najbardziej charakterystycznych rozwiązań jeśli chodzi o zewnętrzne GPU. Mimo niewielkiego poboru mocy wciąż może przyspieszyć prace związane z edycją wideo, czy obciążeniami AI. Co ciekawe, Adlink reklamuje ten produkt słowami "AI w kieszeni". Gdyby ktoś był zainteresowany, jego cena wynosi 429 dolarów amerykańskich.
Pokaż / Dodaj komentarze do: RTX A500 w kieszonkowym rozmiarze przetestowany