RTX Video Super Resolution już dostępne. Upscaler poprawia jakość wideo w streamingu

RTX Video Super Resolution już dostępne. Upscaler poprawia jakość wideo w streamingu

NVIDIA opublikowała nowy sterownik dla kart graficznych GeForce, który wprowadza m.in. obsługę technologii RTX Video Super Resolution (VSR). Ta wykorzystuje sztuczną inteligencję do poprawy jakości materiałów wideo przesyłanych strumieniowo przez przeglądarki Google Chrome i Microsoft Edge na komputerach wyposażonych w karty graficzne GeForce RTX z serii 30 i 40.

Według producenta kart graficznych prawie 80 procent przepustowości łącza internetowego przypada obecnie na streaming wideo, a 90 procent z nich jest przesyłane w jakości 1080p lub niższej. Jest to wystarczające w przypadku urządzeń o niższej rozdzielczości lub starszych telewizorów, które nie obsługują 4K, ale podczas oglądania na komputerze z wyświetlaczem o wysokiej rozdzielczości uzyskany obraz jest często miękki lub rozmyty. Tu pomóc ma właśnie technika VSR.

Dzieki RTX Video Super Resolution, karta RTX przetwarza filmy w niższej rozdzielczości odtwarzane w przeglądarkach Chrome lub Edge na wyższą, poprawiając ich jakość. 

RTX Video Super Resolution to upscaler przetwarzający obraz za pomocą sztucznej inteligencji, który pozwala posiadaczom kart GeForce z serii RTX 30 i 40 oglądać przeskalowane wideo na wyświetlaczach 1440p lub 4K ze zwiększoną ostrością. Mówiąc prościej, karta RTX przetwarza filmy w niższej rozdzielczości odtwarzane w przeglądarkach Chrome lub Edge na wyższą, poprawiając ich jakość. 

Łącząc moc rdzeni NVIDIA Tensor z najnowocześniejszymi technikami przetwarzania obrazu, RTX VSR inteligentnie wyostrza i uwydatnia obiekty i ich krawędzie, usuwając jednocześnie rozpraszające uwagę artefakty związane z kompresją sygnału. RTX VSR sprawdzi się w przypadku większości materiałów wideo odtwarzanych w przeglądarce, niezależnie od tego, czy jest to transmisja w serwisie Twitch lub YouTube, czy też filmy pochodzące z takich aplikacji jak Netflix, Disney+ czy Hulu.

Model sieci neuronowej NVIDII został przeszkolony na „niezliczonych” obrazach w różnych rozdzielczościach i poziomach kompresji, aby wiedział, jak prawidłowo obsługiwać wszystkie rodzaje treści. Wczesna wersja tej samej technologii zadebiutowała w Shield TV w 2019 roku, ale ograniczała się głównie do użytku w naszym salonie. Użytkownicy komputerów PC siedzą znacznie bliżej swoich wyświetlaczy, więc technologia musiała zostać ulepszona, aby zapewnić wyższy poziom przetwarzania i jakości obrazu.

RTX Video Super Resolution już dostępne. Upscaler poprawia jakość wideo w streamingu

Aby cieszyć się tą technologią wystarczy karta graficzna GeForce RTX z serii 30 i 40, najnowsza wersji przeglądarki i Chrome lub Edge. Jeśli spełniamy te warunki, otwieramy Panel sterowania NVIDII, przechodzimy do „Wyreguluj ustawienia obrazu wideo”, szukamy sekcji „Ulepszenia wideo RTX” i zaznaczamy pole Super Rozdzielczość. Ta funkcja oferuje obecnie cztery poziomy jakości do wyboru, od najniższego wpływu na wydajność do najwyższego poziomu ulepszeń.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: RTX Video Super Resolution już dostępne. Upscaler poprawia jakość wideo w streamingu

 0