Rynek GPU ciągle się powiększa. Dostawy desktopowych kart graficznych wzrosły o 35%

Rynek GPU ciągle się powiększa. Dostawy desktopowych kart graficznych wzrosły o 35%

Wbrew powszechnym opiniom, rynek układów graficznych do komputerów PC nadal rósł w 2021 roku i to pomimo potężnych niedoborów. W porównaniu do pierwszego kwartału 2020 roku dostawy GPU wzrosły o 35 procent (rok do roku) w pierwszym kwartale tego roku. Dostawy w pierwszym kwartale zbliżyły się nawet do poziomu z czwartego (zwykle rekordowego w roku) kwartału 2020 roku, unikając zwykle oczekiwanych noworocznych spadków. Według analizy przeprowadzonej przez Jon Peddie Research , rynek procesorów graficznych do komputerów PC, który obejmuje oddzielnie karty graficzne firm NVIDIA i AMD, osiągnął 119 milionów sprzedanych egzemplarzy w pierwszym kwartale 2021 roku.

W porównaniu do I kwartały 2020 r. dostawy desktopowych kart graficznych wzrosły o 35%. Niestety nie wpływa to zbytnio na sytuację w sklepach.

Zarówno AMD jak i NVIDIA odnotowały zmiany udziałów w rynku w ciągu kwartału. NVIDIA wykazała wzrost o 0,62 procent w porównaniu z IV kwartałem 2020 roku, podczas gdy ogólny udział AMD w rynku spadł o 0,12 procent kwartał do kwartału. Według prognoz do roku 2025 dedykowane układy graficzne mają ciągle zwiększać swoją obecność na rynku i będą znajdować się w 26 procentach komputerów sprzedawanych na całym świecie, osiągając łącznie ponad 3300 milionów jednostek. Rynek procesorów również się zwiększa, wykazując  39-procentowy wzrost układów dostarczonych porównując rok do roku.

Dostawy kart graficznych do komputerów stacjonarnych sprzedawane przez partnerów AMD i NVIDII, takich jak Asus, MSI, Gigabyte, Sapphire i innych, wzrosły o 7 procent między czwartym kwartałem 2020 roku a pierwszym kwartałem 2021 roku. W drugim i trzecim kwartale 2021 roku prawdopodobnie zobaczymy dodatkowe przetasowania, co będzie mieć związek ze świeżo wprowadzonymi układami RTX 3080 Ti i RTX 3070 Ti od NVIDII oraz serią AMD Radeon RX 6000M do laptopów. Niestety niespotykany popyt jest w stanie wchłonąć każdą ilość pojawiających się w sprzedaży kart.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Rynek GPU ciągle się powiększa. Dostawy desktopowych kart graficznych wzrosły o 35%

 0