Rynek kart graficznych w Q4 2016 – traci Intel, zyskują Nvidia i AMD

Rynek kart graficznych w Q4 2016 – traci Intel, zyskują Nvidia i AMD

Firma JPR opublikowała najnowsze dane na temat rynku kart graficznych w czwartym kwartale 2016 roku. W porównaniu z analogicznym okresem w roku ubiegłym ogólna sprzedaż GPU zmalała. Dotyczy to zarówno modeli dedykowanych, jak i układów zintegrowanych.

Według najnowszego raportu firmy JPR (Jon Peddie Research), rynek kart graficznych w czwartym kwartale 2016 roku ponownie zmalał. O ile producenci wysłali niemal tyle samo sprzętów, co w trzecim kwartale 2016 roku, o tyle w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej zanotowano spadek o 1,9 procent. Gdyby dane rozbić jeszcze bardziej, to okazuje się, że kart dedykowanych wysłano o 3 procent mniej niż w czwartym kwartale 2015 roku, a układów zintegrowanych o 1 procent mniej. Wynik ten jest także o 3,4 procent gorszy od 10-letniej średniej. Jednak pomimo tego producenci nie mają wielki powodów do narzekań. Świetnie rozwija się przede wszystkim segment modeli z wysokiej półki, który jest dla AMD oraz Nvidii najbardziej dochodowy. Wynika to z rozwoju esportu, coraz bardziej wymagających gier oraz zainteresowania VR-em.

W czwartym kwartale 2016 roku najwięcej zyskała Nvidia, ale AMD też nie ma powodów do narzekań. Mniejsze udziały w rynku zanotował jedynie Intel.

Rynek kart graficznych Q4 2016

Pod względem producentów, najwięcej powodów do zadowolenia ma Nvidia. Firma zwiększyła swoje udziały w całym rynku kart graficznych o 1,5 pkt. procentowego i odpowiada w tym momencie za dostawę 17,5 procent urządzeń. Niewiele gorszym wzrostem może się pochwalić AMD. Udziały Czerwonych podskoczyły o 1,4 pkt. procentowego, co daje ogólny wynik 14,4 procent kart graficznych dostarczonych do klientów lub sklepów. Jedynie Intel miał gorszy okres. Rezultat Niebieskich jest gorszy o 2,9 pkt procentowego w porównaniu do trzeciego kwartału. Tym samym Intel miał 68,1 procent udziałów w rynku. Warto jeszcze dodać, że aż 64,08 procent wszystkich układów graficznych stanowią modele zintegrowane. Dedykowane GPU znalazło się w 35,92 procentach komputerów. Przekłada się to na wzrost 7,6 procent kwartał do kwartału i 12 procent rok do roku.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Rynek kart graficznych w Q4 2016 – traci Intel, zyskują Nvidia i AMD

 0