Rynek kart graficznych zalicza największy wzrost dostaw od 25 lat

Rynek kart graficznych zalicza największy wzrost dostaw od 25 lat

Najnowszy raport Jon Peddie Research dotyczy rynku GPU do komputerów PC, który w ostatnim kwartale poradził sobie zaskakująco dobrze. Dostawy kart graficznych do komputerów PC wzrosły o 6% w czwartym kwartale 2023 r., a łącznie wysłano 76,2 mln GPU.

Nowy raport, w którym wyszczególniono dostarczenie 76,2 mln GPU w czwartym kwartale 2023 r., oznacza ogromny wzrost o 24% rok do roku, co według JPR jest „największym wzrostem rok do roku od dwóch i pół dekady”. Ogólnie rzecz biorąc, JPR raportuje, że w latach 2024–2026 łączny roczny wzrost dostaw GPU wyniesie 3,6%, przy czym zespół szacuje, że do 2026 r. na rynku będzie działać prawie 5 miliardów kart graficznych.

Nowy raport, w którym wyszczególniono dostarczenie 76,2 mln GPU w czwartym kwartale 2023 r., oznacza ogromny wzrost o 24% rok do roku.

JPR

JPR szacuje, że w ciągu najbliższych 5 lat penetracja samodzielnych układów graficznych w komputerach PC osiągnie 30%. Dr Jon Peddie, prezes Jon Peddie Research, powiedział: "Czwarty kwartał jest swego rodzaju prognostykiem na kolejny rok, a był on wzrostowy, co sugeruje, że rok 2024 będzie mocnym rokiem dla PC". Producenci komputerów i procesorów wprowadzają tak zwane AI PC w nadziei na pobudzenie rynku nową błyskotką. Mamy komputery PC obsługujące sztuczną inteligencję od ponad dekady, a problem polegał (i nadal polega) na tym, gdzie jest AI, którą będą akcelerować".

Peddie kontynuował, dodając: "To nadchodzi, a wczesne przykłady Adobe, Microsoftu i dostawców CAD są dobrymi przykładami. Ale nie trafi do głównego nurtu codziennego użytku prawdopodobnie wcześniej niż pod koniec roku. Dlatego sugerujemy ostrożność w optymizmie i entuzjazmie".

JPR

Innym interesującym szczegółem są łączne dostawy procesorów, które pokazują, że CPU do notebooków pozostają popularnym wyborem, zajmując 69% udziału w dostawach w porównaniu do 31% desktopowych procesorów. Wszystko to oznacza świetny kwartał dla segmentu GPU i CPU dla komputerów PC, który wzrósł o 5,9% w porównaniu do 10-letniej średniej wynoszącej -0,6%. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Rynek kart graficznych zalicza największy wzrost dostaw od 25 lat

 0